Гръцките власти предупреждават за опасни комари, които разпространяват западнонилската треска. Опасността това лято ще е най-голяма, каза в „Тази сутрин” проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Миналата година във всички съседни на България страни е имало случаи – повече от 300 в Гърция и Сърбия и около 250-300 в Румъния. В Гърция смъртните случаи са 40, в Сърбия – 45, а в Румъния – 35.
„За първи път миналата година у нас имаше увеличение на случаите на заболели - 15. За съжаление двама души починаха”, обясни проф. Кантарджиев.
Тъй като заболяването е сравнително ново, българинът няма имунитет срещу западнонилска треска. Затова и най-важното е хората да взимат лични предпазни мерки срещу комарите.
Проф. Кантарджиев посъветва да се избягват места, където има много комари. Добре е да се използват репеленти против насекомите, а в домовете да има комарници, както и да се слагат машинки против комари.
„Една от най-важните мерки обаче е техните яйца и ларви да се унищожават във водоемите. Някои общини правят това, сред които е Община Бургас. Затова и там в последните години почти няма комари”, поясни проф. Тодор Кантарджиев.
След смъртните случаи у нас Националният център по заразни и паразитни болести е изследвал комари. Доказано е наличието на вируса в градовете около река Дунав. В София той е доказан още преди три години.
„Когато човек бъде ухапан, вирусът ще се развие в кръвта му и ще направи имунен отговор – при 75% от случаите. До 25% от хората могат да вдигнат температура, да ги болят костите, да чувстват отпадналост и да имат главоболие. Вирусът минава и се създава имунитет. На 160 ухапани обаче един развива възпаление на мозъка. Трябва веднага да постъпи в неврологична клиника за лечение. Най-опасен е вирусът за възрастните хора”, поясни проф. Кантарджиев.
По думите му изследване на кръвта за доказване на западнонилска треска се прави само на хора с неврологична симптоматика.