„Конституционният съд (КС) обяви, че не са противоконституционни двете разпоредби, въведени през 2023 г. в Наказателния кодекс, които най-просто казано предвиждат отнемането на колите на пияни и дрогирани шофьори, или заплащането на равностойността на колата, когато тя не е собственост на извършителя“

Това каза в интервю за предаването „Тази сутрин“ конституционният съдия Атанас Семов, който е и докладчик по делото срещу текстовете в НК за отнемане на превозни средства на пияни и дрогирани шофьори.

„Санкцията остава в законодателството. Като докладчик по делото поисках справка от министъра на правосъдието и тя показва ефективност“, допълни конституционния съдия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите му обаче двете разпоредби в НК – чл. 343 и чл. 343б, са „безобразно написани“.

„Те са пример за лошо законодателство и неслучайно наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) поиска от КС да се произнесе и петима от 12-те съдии застанаха на мнение, че нормите са противоконституционни. Текстовете водят до проблеми в прилагането, които могат да бъдат преодолени по тълкувателен път, това прие мнозинството на съда вчера. Но съдът записа ясно в решението си, че Народното събрание е „най-добре да поправи тежките недостатъци на разпоредбите“.

Проф. Семов призова депутатите, които в момента гледат промени в НК, да вземат преди вид това решение на КС да оправя тези разпоредби.

Според конституционния съдия голям проблем има и във връзка с практическото прилагане заради некачествените тестове за алкохол и наркотици и наличието на малко сертифицирани лаборатории за официален резултат от проверките

По казуса предстои да се произнесе и Съдът на Европейския съюз. Той беше сезиран от съдия Милена Хазарян от районния съд във Велики Преслав, която е на мнение, че задължителното отнемане на колата в такива случаи може да е в нарушение на правото на Европейския съюз (ЕС) и в противоречие конкретно с принципа за пропорционалност в Хартата на основните права на ЕС.

„Противоречието на една норма с правото на ЕС също не означава противоконституционност. Това са различни неща. Но всяка правна норма, за която съдът на ЕС установи, че противоречи на правото на ЕС, не може да се прилага“, коментира конституционния съдия.

Разговора с проф. Атанас Семов за честванията на 188 г. от рождението на Васил Левски – гледайте във видеото!

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK