Книга събра 100 интригуващи статии от старите вестници у нас. Тя проследява любопитни събития от Следосвобожденска България в годините от 1884 до 1943 г.
Книгата представя част от колекцията на Антонио Станоев, който има около 4500 броя вестници, сред които 3400 първи броеве и юбилейни издания.
„Почувствах се задължен да събирам вестници, когато всеки втори българин се чувстваше задължен да издаде някакъв вестник – в началото на 90-е години“, разказа Антонио Станоев.
В създаването на книгата се включват и Марио Мишев, и Иван Кънчев от сайта „Българска история“.
„Разчитахме на експертността на г-н Станоев. Имайки такъв човек до себе си, който определяме като национално богатство, няма как да не минем първо през неговото сито. През ръцете му са минали всички тези броеве. Бяхме водени от това да покажем, че животът не започва с нас, вчера са се случвали много подобни неща. В книгата ще видите теми за комарджийството и корупцията като порок, спортни събития, които ни обединяват. Вторият критерий беше да покажем, че българинът са го вълнували по-важни неща от злободневните, които днес обгръщат настоящето“, разказа Марио Мишев.
По думите на Иван Кънчев в миналото вестникът е бил много значим и чрез него се е случвал обществено-политическият живот.
„Личат си големите теми, които вълнуват обществото – темата за бежанците, например. Под всеки материал в книгата има кратък текст от колегата ни Мартин Чорбаджийски с идеята да даде малко повече контекст и да се разбере по-добре събитието. Изданието показва това, от което са се вълнували хората и това, което са си представяли. Има много интересен материал, който показва как хората са си представяли света след 50 години“, допълни Иван Кънчев.
Според Антонио Станоев вестниците започват да изчезват все повече. Според НСИ през 2022 г. са се издавали 190 вестника, а тази година Станоев очаква да бъдат под 150.