Остават точно 25 дни до предсрочните избори на 27 октомври. Вчера Централната избирателна комисия показа образец на бюлетината за предсрочните парламентарни избори на 27 октомври и демонстрира гласуването с машина.

Общо 28 партии и коалиции ще видят имената си в бюлетината за 51-вото Народно събрание.

„Бюлетината за гласуване в изборите за народни представители е същата както в предходни такива избори. Последно гласувахме на 9 юни за парламент. При гласуването с машини също няма никаква промяна – дори ще е много по-лесно, защото само един вид избори имаме – ще се отпечатва една бюлетина.“

Това заяви в ефира на „Тази сутрин“ по bTV председателят на ЦИК - Камелия Нейкова. 

„Мястото, където се съхраняват машините и ще се съхраняват още време, е същото от момента, в който машините са в България. Това е един частен склад, на който е направен оглед, отговаря на изискванията за съхранение на машините и до момента те са там“, каза тя. 

Казусът със съхранението на машините е с оглед разпоредбата на Изборния кодекс, че те трябва да се съхраняват в склад - държавна собственост. През всички тези над 3 години не е намерено трайно решение на този въпрос. Последно през лятото на тази година в ЦИК получихме информация от МС, че отделните министерства не разполагат със свободен имот, който да бъде предоставен за съхранението на машините. Така с решение на МС от тази седмица отново се възлага на ЦИК да сключи договор за съхранение на машините за следващия период и държавата да плаща наем“, обясни Нейкова.

Тя заяви още, че когато няма избори, наемът на склада е около 45-50 хиляди лева.

„Има обаче складови дейности, когато сме в активен изборен период, в какъвто се намираме сега, тогава разходите се повишават до 200 хиляди лева“, каза тя.

„Индексацията предвижда – това е предложението за договор, което беше изпратено в края на август на вниманието на министъра на финансите и на МС, цената за наем да остане непроменена от стария договор, а всяка година цената за складовите дейности да се индексира според един иднекс в сектор „Логистика“. Така оскъпяването е около 16%“, допълни Нейкова.

Става дума за 12 837 машини. Складът за тях трябва да отговаря на определени изисквания за температура, да има стелажи и рампи, защото движението на машините е много интензивно, когато има избори.

„Държавата, в лицето на изпълнителната власт, трябва да намери решение, защото пък Изборния кодекс е възложил на ЦИК да контролира съхранението на машините, а на практика ни се възлага и сключването на договор за тяхното съхранение“, допълни тя.

Тя отбеляза още, че рискове винаги има, но към момента няма такива, които да доведат до ситуация да няма машинно гласуване на изборите.

Защо дъжавата не осигурява свое помещение не е ясно, въпрек чето трябва да отговоря на редица изисквания, като например да име стелажи и да може машините да се транспортират. И отговорът  на властта:

„Министерският съвет е изпълнил всички свои законови задължения по Изборния кодекс и в рамките на своята компетентност е определил своевременно условията и реда за съхраняване на устройствата за машинно гласуване с решение от 30 септември 2024 г.“

Що се отнася до вота в чужбина, снощи изтече срокът за подаване на заявления за гласуване там.

От Министерския съвет очакват да бъдат открити около 720 секции за гласуване извън България. В над 150 от тях ще се гласува с машини.

Чуйте повече от разговора във видеото.