Половин година след встъпването на правителството доверието към него намалява, но към премиера расте. Това сочат данните от социологическо проучване на "Алфа Рисърч", представени в студиото на "Тази сутрин".
"Отношението към институциите отразява ефектите на продължаващо разделение в обществото", обобщи социологът Боряна Димитрова.
По думите ѝ както повечето правителства през последните години, така и настоящото лека-полека губи популярност, трупа негативи. Понастоящем доверието в него е 26%, а недоверието - 39%. При встъпването му в длъжност го одобряваха 39%, а неодобрението бе 29%.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Димитрова обобщи, че зад кабинета стоят избирателите на ГЕРБ и симпатизантите на еврото. Според друг показател от изследването 46% смятат, че зелената светлина за въвеждането на еврото е сред най-сериозните успехи на кабинета.
Недоверието към кабинета е заради противници на еврозоната, но и хора, които не виждат усилия за решаване на системни проблеми - война по пътищата, здравеопазване, домове на ужасите и т.н.
Личният рейтинг на премиера Росен Желязков обаче стои стабилно, като одобрението се покачва - от 28.5% през януари до 34.1% през юли. То е повече от недобрението - 33.2%. Одобряван е предимно от симпатизанти на ГЕРБ, "Демократична България", частично "Продължаваме промяната", на останалите коалиционни партньори, както и част от негласуващите.
Много по-различен е резултатът за Народното събрание - 7.5% одобрение и цели 68.6% неодобрение. Рейтингът на председателя Наталия Киселова също не е висок - 50.3% не я одобряват.
"Това е много сериозен червен сигнал за репутацията на този орган", заяви Боряна Димитрова. Според нея сцените, които се виждат в парламента, ерозират доверието към него.
Президентът Радев остава с положителен рейтинг - 39% го одобряват, но се наблюдава спад от 5 пункта.
Тримата най-одобрявани политически лидери са Бойко Борисов, Божидар Божанов и Ивайло Мирчев.
При електоралните нагласи ГЕРБ остава водеща сила с почти двойна преднина пред ПП-ДБ. Трета, на едва 0.8 пункта, е ДПС-Ново начало. "Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган пък е с едва 2.8%.
"ДПС-Ново начало монополизира етническия вот и при следващи избори ще играе с много по-силни електорални карти", обобщи Димитрова.
На въпрос еднакво ли работят прокуратурата и разследващите органи по случаи на съмнения за корупция, свързани с управляващите и опозицията - 38.3% казват, че по-активно се разследват случаи сред опозицията, а 41.7% смятат, че не се разследват случаи нито сред управляващите, нито сред опозицията.
Изследването на "Алфа рисърч" е финансирано със собствени средства на агенцията. Проведено е сред 1000 пълнолетни в цялата страна и проведено в периода 7-14 юли. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK