ГЕРБ остава първа политическа сила с 25,5% подкрепа, без съществена разлика в резултата нито спрямо последните избори, нито спрямо януарските данни на "Алфа Рисърч".

Това сочат данните от проучване на социологическата агенция, направено в периода 7-14 юли със собствени средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна.

Макар и на сериозна дистанция, ПП-ДБ запазва позицията си на втора политическа сила (13,9%).

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Подкрепата за "ДПС-Ново начало" бележи ръст и достига 13,1%, при драматична ерозия на АПС (подкрепа от едва 2,8%).

При двата коалиционни партньора на ГЕРБ – БСП и ИТН – не се наблюдава значима динамика. БСП запазва подкрепата си от 8,1%, а ИТН бележи лек спад - до 4,7%.

"Възраждане" е в отстъпление до 11,5%, за сметка на МЕЧ с 6,3% подкрепа, "Величие" остава на 4,1%.

Както повечето български правителства през последните години, така и настоящата коалиция трупа негативи във времето. Обществената ѝ популярност намалява, като положителните оценки спадат до 26%, а отрицателните се увеличават до 39%, коментират социолозите.

Зад правителството твърдо стоят симпатизантите на ГЕРБ и голяма част от привържениците на еврозоната. 46% от анкетираните са на мнение, че тя е големият успех на кабинета и на страната.

Негативните оценки към правителството идват по две линии – от противниците на присъединяването към еврозоната със страховете им от ръст на цените и от неуспеха на държавата да започне преодоляването на системно нерешавани проблеми - в здравеопазването, социалната сфера с разкритите „домове на ужасите“, инфраструктурата, войната по пътищата, агресията от и между непълнолетни и пр.

Според тях продължаващото огромно разделение в обществото личи и в негативния рейтинг на Народното събрание (8% одобрение към 69% неодобрение), който е по-нисък от дела на привържениците на подкрепящите правителството партии.

Председателят на парламента Наталия Киселова се ползва с малко по-висока популярност (16% одобрение към 50% неодобрение), но също по-ниска от симпатизантите на подкрепилите я партии.

Президентът Румен Радев продължава да бъде политикът с относително най-висок рейтинг (39% положително и 33% отрицателно отношение), но поляризацията в обществото и в частност, в отношението към неговата инициатива за референдум за еврото, отнема и от неговия кредит на доверие.

Спрямо януари той бележи спад от 5 пункта в одобрението и оттегляне на представители на свободните професии, частния бизнес, заетите в модерни отрасли на индустрията, сочат данните на „Алфа Рисърч“.

При политиците Бойко Борисов остава партийният лидер с най-високо доверие (22,3%), но с леко отстъпление от януари.

Акциите срещу кметове и заместник-кметове от ПП

Те имат за първоначален резултат по-сериозни щети за "Продължаваме промяната" и повишаване на значимостта и рейтинга на лидерите на "Демократична България" – Божидар Божанов (16,5%), Ивайло Мирчев (16,3%). И при двамата обаче неутралните оценки и респективно, степента на неразпознаване, са високи.

Останалият засега единствен лидер на ПП – Асен Василев, се ползва с подкрепа от 11,%, което е близо до измереното през януари и по всяка вероятност отразява ремобилизацията на привържениците след последователните арести на двама ключови представители на местната власт, отчитат социолозите.

Към момента на провеждане на проучването, две са най-силно обсъжданите теми, с потенциал да повлияят върху електоралните нагласи към партии от различни части на политическия спектър - какви са щетите върху ПП-ДБ в резултат от действията на антикорупционната комисия и оттеглянето на Кирил Петков и има ли поле за нови политически проекти.

На въпрос „При съмнения за корупция, еднакво активно ли работят прокуратурата и разследващите органи по случаи, свързани с управляващите и опозицията?“ едва 5,9% смятат, че еднакво активно се разследват такива случаи и сред управляващите, и сред опозицията.

Още по-малко - 1,6% твърдят, че по-активно се разследват казуси, свързани с управляващите. 38,3% са на мнение, че разследващите са целенасочено и избирателно фокусирани върху опозицията.

Други 41,7% са убедени, че по случаи на голяма корупция не се работи сериозно нито когато засягат управляващите, нито опозицията. Тази нагласа предопределя и изключително високия на пръв поглед дял избиратели, които са готови да търсят „ново спасение“.

На експерименталния въпрос „биха ли гласували за нова партия, която е истински борец срещу корупцията“, 49% заявяват „да“, 25% - „не“, и още толкова – „не могат да преценят“.

Изследването на „Алфа Рисърч“ е проведено в периода 7-14 юли 2025 г. и е част от регулярния мониторинг на агенцията. Реализира се със собствени средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK