Прави ми впечатление една голяма слабост в позицията на БСП относно вота на недоверие. Ако прочетете внимателно техните мотиви, в тях не е споменато нищо за главния прокурор Иван Гешев. Протестът е и за неговата оставка, защото той е част от този модел на управление.
Това коментира в "Тази сутрин" политологът Даниел Смилов. Според него този пропуск не е случаен.
"Според мен те си оставят отворени вратички да се договарят по-нататък с ДПС. Това е опасна стратегия", на мнение е политологът.
За него един от интересните отговори тази седмица ще бъде какво ще предприеме ГЕРБ след вота на недоверие.
"ГЕРБ бяха в такава ситуация, че все едно са хвърлили кърпата. На практика те пратиха съобщение, че обсъждат четири варианти и четирите са без Борисов. А ГЕРБ без Борисов е оттегляне от властта. В един момент обаче направиха коалиционен съвет и тогава като че ли някой влезе в ринга, взе кърпата обратно и каза, че ще помислят. Затова сега сме в такова висящо положение и не знаем точно какво ще се случи", обясни Даниел Смилов.
Политологът Татяна Буруджиева коментира от своя страна, че за протеста не трябва да се говори в единствено число.
"Не може да се каже, че той може да се радикализира. Ще се радикализира онази група, на която говорят онези хора, които публикуват във „Фейсбук“ да се радикализираме", каза тя.
"Политиците трябва да си дадат сметка, че на площада в голяма степен са новото поколение – онези, които тепърва ще определят политическата съдба на България. Трябва да се научат по принцип да слушат хората, за да не се стига до такива скандали. В същото време виждаме тази гледка, която олицетворява самия дебат в парламента“, коментира Буруджиева.
Според нея протестът, въпреки гневния изказ и крайните искания, все още не е събрал онази мощ, която може да го направи безалтернативен като поставяне на отговор.
„БСП не е заявка и не е в добра кондиция, тъй като там има един лидер, който е в изтекъл срок и мандат и един Национален съвет, който не е взел решение да си махне този лидер и да си назначи временно изпълняващ функциите“, на мнение е Татяна Буруджиева.