Само след няколко дни Пловдив ще стане първият български град – столица на културата. В същото време, част от проектите, с които Пловдив кандидатства и получи титлата, още не са изпълнени, а централният площад на града е разкопан.

Снимка: btvnovinite.bg


През 2014 година проектът „Да спасим кино Космос" е бил ключов при кандидатстването на Пловдив за Европейска столица на културата, сега киното изглежда разбито и изоставено. 

Снимка: btvnovinite.bg


Манол Пейков е бивш член на фондация „Пловдив 2019”. Той е участвал в изготвянето на проектите. След това е отстранен.

„Кино „Космос” беше спасено от група млади хора, които в последствие бяха изтласкани от проекта и беше направен нов проект незнайно от кого. Но този проект дори няма да се случи за следващата година”, каза Пейков.  

Снимка: btvnovinite.bg


Кметът Иван Тотев оправдава забавянето на ремонта със законови пречки.

„Надяваме се, че през 2019 г. ще се строи. В настоящия момент имаме осигурени бюджетни средства за реконструкция на сградата, имаме проект, който се разглежда  от община Пловдив, запазваме функцията, запазваме киното и даваме нов живот”, коментира Тотев.

Снимка: btvnovinite.bg


От управителния съвет на фондация „Пловдив 2019” твърдят, че ремонтите не са най-важното.

„За съжаление настройката на хората  е да видят тухла върху тухла и камък върху камък, инфратруктурни промени. Трудно е още да убедим хората, че като наследство остават хората , които сме довели, които ще продължат да идват, международното съдържание, което ще видят за първи път хората в Пловдив. Има някои спорове, дебати, апетити дори, макар че честно казано, ако я имахме реновирана сега, би било добре за програмата, защото има какво да настаним в тази сграда като програма”, заяви Светлана Куюмджиева, артистичен директор, фондация „Пловдив 2019“.

Снимка: btvnovinite.bg

Друг проект е остров Адата.  Тук е трябвало да се подобри достъпа до острова с лодки, да се изградя мостове и други. Нищо от това не се е случило.  Първоначалната идея на фондация „Пловдив 2019” е била той да се превърне в място за отдих и забавление на всички възрасти. Оказва се обаче, че островът е частен и изпълнението на проекта е трудно.

Снимка: btvnovinite.bg

Собственик на почти целия остров е Таня Бризби. От години тя живее във Великобритания. Каквито и да било дейности върху земята би трябвало да се случват само с нейно съгласие. Свързахме се с Таня Бризби по телефона. Тя твърди, че никой не е разговарял с нея за остров Адата.

Снимка: btvnovinite.bg

„Не построихме град на худжониците на остров Адата, но пък накравихме резидентна програма в Пловдив, при която дойдоха 50 художници от цяла Европа и цял свят. Работиха и около остров Адата, и при река Марица”, допълни Куюмджиева.

Снимка: btvnovinite.bg

Още от 2014 г. е ясно, че Пловдив ще бъде Европейска столица на културата. Въпреки това ремонтът на Площад Централен започва едва през месец август тази година.

Снимка: btvnovinite.bg

„Ние стигнахме до един казус, който се разрешаваше година и половина – градината – Царсимеоновата година – границите ѝ бяха в целия площад. Така че ние година и половина трябваше да сменим границите.  Плюс – подлез на „Гладстоун”, това е един подлез много дълъг, много тежен ремонт, тъй като площадът е върху подлеза, не можем да направим ремонт преди да сме направили подлеза”, заяви градоначалникът на Пловдив.

Снимка: btvnovinite.bg

Ремонтът ще продължи и през 2019 г. заявиха от общината. Екипът на bTV провери и друг знаков паметник – Тютюневите складове. 

Някои от тях са оставени на произвола на съдбата, други изгоряха, трети бяха съборени. Това превръща идеята за трансформацията им в изключително трудна за изпълнение.

Снимка: btvnovinite.bg

Оказва се, че в града няма и достатъчно концертни зали. Бившият партиен дом е трябвало да бъде ремонтиран. Остават само месец до откриването. А то ще е грандиозно – с голяма сцена и специално построена кула.