Бизнесменът Пламен Бобоков показа при гостуването си в „Тази сутрин“ извадки от комуникация в чат, за която твърди, че е с премиера Бойко Борисов. По неговите думи двамата са си писали на 31 март 2019 г. по повод на случая с либийския танкер "Бадр", задържан у нас.
Бобоков се обръща към Борисов като „бос“ и според него това е нормално, тъй като министър-председателят е „шеф на държавата“.
След разменените съобщения двамата са се срещнали и премиерът е предприел „адекватни мерки“ и е разговарял с либийския си колега Сарадж по казуса, заяви Бобоков.
Бизнесменът сподели, че показва разговора в отговор на разпространените от прокуратурата разпечатки на негови чатове.
"Очевидно е, че (с премиера Борисов) се познаваме отдавна", заяви Бобоков, който обаче е категоричен, че "не е близък с никого" - нито с министър-председателя, нито с президентския съветник Пламен Узунов, като определи отношенията си с последния като такива на "добри познати, но не в семеен план". Ние сме "нормални приятели без някакви ексцесии, няма нещо извънредно в нашите отношения".
"Не виждам нищо срамно и осъдително в това да общуваш с държавната администрация. Какво лошо съм направил, като съм опитал да спася България от един международен скандал", заяви бизнесменът, визирайки случая с либийския танкер "Бадр" и отново потвърди автентичността на разпространените от прокуратурата чатове с негово участие.
Макар да сподели, че се обръща към премиера с "бос", Бобоков не разкри кого визира като "началника" в чатовете си с президентския съветник Пламен Узунов, но отбеляза, че няма телефонния номер на държавния глава и това може да бъде потвърдено от прокуратурата, която е взела телефоните му.
Що се отнася до изказването на главния прокурор, че са навързани като "свински черва", Бобоков заяви, че "господин Гешев може да има много сериозни обвързаности, като гледам какво се случва в страната, за които можем само да гадаем".
Бизнесменът отказа да разкрие коя е "мафията", която по неговите думи се е опитала да "отвлече либийски танкер", като заяви, че не иска да изземва функциите на прокуратурата, която трябва да разкрие това.
Не е външен министър в сянка
Бобоков категорично отрече да е "кадрувал" във външно министерство, като отбеляза, че само е "препоръчвал стойностни хора", но тяхното назначаване има процедура, през която трябва да преминат и при която да докажат колко струват като професионалисти. Той още веднъж отбеляза, че не вижда нищо осъдително в това, още повече че в България има проблем с "липсата на качествени хора".
Според бизнесмена трябва да си страшно наивен, за да мислиш, че нещо в България може да се случи без връзки и затова му е жал за обикновените хора, за които вероятно е още по-трудно, след като дори на него му се отказват определени неща. Бобоков отново повтори, че не става дума за търговия с влияние, а за препоръчване на хора, но препоръките му не са били взето под внимание.
"Нямам повдигнато обвинение за търговия с влияние, аз съм само свидетел (по това разследване)", заяви бизнесменът.
"В последните няколко седмици сме свидетели на впрягането на всички възможни канали за масово втълпяване, в основата на което е прокуратурата, където се вадят всякакви снимки от моя телефон, който съм предал доброволно заедно с кодовете. Това е вече нещо, за което съжалявам, защото не съм очаквал това от един орган, който трябва да спазва законността в България", каза Бобоков.
В индийски екшън ли живее прокуратурата?
Бизнесменът определи действията на държавното обвинение като "Боливуд прадакшън".
Арестът бил голяма изненада за него, защото той и брат му нямат нищо общо с внос "италиански боклуци", за което ги разследват.
"Ние внасяме само скрап. Това го правим от много години, от 20 години имаме рециклиращ завод, а от 10 вече три. Ние произвеждаме 50 000 тона олова за наше собствено производство", каза Бобоков.
Бизнесменът отбеляза, че при рециклирането на един акумулатор, което е сложен процес, се усвояват 94,5%, а само 2,5% се предават на сепаратор или на съхранение с утилизация.
Бобоков е категоричен, че неговата фирма няма нищо общо с откритие заровени отпадъци край Червен бряг и определи подобни твърдения като абсурдни. А за откритите там етикети и части от акумулаторни батерии, производство на неговата фирма, попита "ако намерят бутилки на продукти на "Шел", ще съдят ли тази коимпания".
95% от разпитваните по разследването за незаконен внос на италиански боклук са казали, че не го познават, а тези 5%, които са казали, че го познават, са заявили, че "никога не са работили с него по този бизнес", заяви Бобоков, който отново повтори, че не се познава с арестувания заместник-министър на еколкогията и водите Красимир Живков.
Според него не може да се говори незаконен внос на отпадъци, защото има много добри европейски регламенти с нотификации, а тяхната компания е парила всичко в съответствие с европейското и българското законодателство и съответната документация.
Що се отнася до остатъчните продукти от рециклирането, Бобоков обясни, че преди са били депонирани в Германия, но след това е не са получавали разрешение за износа им от България и затова са били предавани на фирми у нас, които са лицензирани за третирането на такива материали.
Пламен Бобоков вижда в действията на държавното обвинение целенасочена атака срещу него и брат му с неясна цел. По неговите думи свидетелят на прокуратурата, който е в основата на обвинението срещу него и брат му, е бивш техен служител и е бил хванат в нередности с ДДС, за което се е съгласил да участва в разследването срещу тях.
Бизнесменът сподели и разочарованието си от поведението на вицепремиера и военен министър Красимир Каракачанов, който е кръстник на неговите деца. Каква е причината за влошаването на техните отношения, той отказа да разкрие, но каза, че в настоящата ситуация разбира кои са истинските му приятели.
Вижте целия разговор във видеото!