Турският президент Реджеп Ердоган свика предсрочни избори за своя пост и за съставяне на парламент с идеята, че ще ги спечели лесно, но междувременно опозицията в южната ни съседка се обедини и сега изходът въобще не е толкова ясен, колкото изглеждаше преди месеци. Това коментира в студиото на „Тази сутрин” бившият ни посланик в Анкара Петър Воденски.
„Ако прокюрдската партия успее да вземе над 10%, колкото е прагът, то Ердоган и хората му няма да имат пълно мнозинство. Затова и Ердоган вчера за пръв път каза, че ако не могат да вземат 300 депутати, което е 50%, може да влязат в коалиция – а той казваше, че коалициите са нещастието на Турция, не са силни, не са продуктивни”, коментира той.
Според него е възможно и това да е една „мимикрия” – с образ на по-диалогичен политик да се опитва да спечели колебаещите се.
В същото време обаче е ясно, че битката за президентския пост ще е даже още по-тежка, особено ако не приключи при първото гласуване: „На балотажа не се знае дали няма абсолютно цялата опозиция да се обърне срещу него. На референдума бяха 51:49 в негова полза, а нещата се променят и балансът се променя”.
Ако все пак Ердоган спечели, той ще има безгранична власт: „Само той ще бъде избран, всички други ще бъдат назначени, те ще бъдат чиновници”.
Според Воденски твърдата политика на Ердоган след преврата е укрепила позициите му, но и му е създала много нови противници.