Все по-често измамници се опитват да откраднат дарения, предвидени за хора със здравословни проблеми, използвайки ги за себе си. За това алармират създатели на платформи за благотворителност.

Преди повече от 2 години Павел Андреев създава платформа за събиране на средства за дарителски кампании. Фокусът му е да помага на хора със здравословни проблеми. Преди седмица обаче недоброжелатели опитват да се внедрят в системата чрез чужди снимки и фалшива медицинска документация.

„Бяха перфектни в това, което направиха, те успяваха да отговорят на конкретни медицински въпроси, които им задаваха, на които може да отговори само човек, който минава през това. Много бързо искаха да вземат дарената сума, която беше доста, около 80 000 лева, но не знаеха, че ние след това имаме и допълнителни верификации, които те не успяха да прескочат и ги хванахме“, коментира Павел Андреев, създател на платформа за благотворителни кампании.

Екипът му реагира светкавично и предстои да бъде подаден сигнал в прокуратурата. А събраните средства ще бъдат върнати на дарителите или пренасочени по други кампании. Подобен опит за измама се случва и с 20-годишната Анита Чобанова от Асеновград, която зрителите ни помнят от репортажите на bTV за събиране на финансови средства за чернодробна трансплантация в Турция. През март тя беше успешно трансплантирана и вече се възстановява.

„Честно казано, когато разбрах за всичко това, бях потресена, че има такива хора в кавички, които смеят да се опитват да крадат пари от случаи, в които нечий живот зависи от тези средства. Надявам се да има справедливост и дарителите да не спират да правят добро“, коментира Анита Чобанова, която е успешно трансплантирана.

„Използваха нейните снимки, нейното описание и в края на поста бяха сложили банкова сметка, на която пишеше, че получателят е Анита, но това не беше нейната банкова сметка. Надявам се в нейния случай да са минимални загубите. Дарителят трябва да знае, че парите са просто лост към здравето на някого, но трябва да му се търси отговорност как тези пари се харчат“, казва Павел Андреев.

Той апелира към всички хора да следят за наличието на епикриза за медицинска диагноза и за оферти от болници за конкретно лечение.

„Измамниците стават все по-добри, познават благотворителността и тази ниша в детайли, но основните неща са: не просто една снимка, свалена от интернет, а реални снимки, автентична и достатъчно дълга история, която разказва от началото, през проблемите до момента на лечение. Най-сигурното нещо, което дарителите могат да направят, е да свикнат, че има организации, като моята и много други, на които могат да се доверят и да правят благотворителността си през тях, защото организациите носят отговорност, те могат да гарантират средствата“, казва той.

По думите му профилът на измамниците е сходен – хора със зависимости към наркотици, алкохол или хазарт. И без скрупули.

„Те се разочароват – дават пари, искат да помогнат и някой ги краде чрез фалшива кампания. Това е супер притеснително. Но това не трябва да действа отказващо на дарителите. Те трябва да продължават да го правят, защото това е единственият начин тези хора да се лекуват, няма друг“, посочва още Павел Андреев.

„Дори да си решил да живееш чрез измами, да отидеш и да лъжеш за онкологично болно дете, за да откраднеш пари, смятам, че това е дъното“, допълва той.

Надява се обаче опитите за измами да не повлияят негативно на желаещите да помагат. Защото нуждаещи се има и за тях остава само надеждата и добрите сърца.

Събраните средства ще бъдат върнати на дарителите или пренасочени по други кампании. А Павел апелира хората да следят в документацията дали има епикриза и оферти от болници за лечение. И да се доверяват само на доказани организации.  

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement