Хората от Чепеларе се притесняват за децата си, след като мечка се разходи из улиците на града. Те настояват за спешни мерки срещу животното, иначе плашат с протести.
Според местните тя е опасна, защото въпреки хвърлените срещу нея пиратки, животното става агресивно вместо да се уплаши.
Мечката причинява за щастие само материални щети и изяжда 15 кг мед. Стана ясно, че хората ще бъдат обезщетени.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Те обаче не спят спокойно, защото очакват нови набези от животното.
Мечката идва от гората през нощта и мъж, който се връща от дежурство, я вижда.
Кафявата мечка е защитен вид и отстрелът й е забранен. От Областна администрация са информирали министъра на земеделието за увеличената популация на мечки в региона. А във "Фейсбук" профила си министърът на екологията Борислав Сандов написа:
"Засилваме контрола върху бракониерството и подобряваме методите за компенсиране на земеделските производители, които са били ощетени от набези на мечки."
Обсъжда се и възможността за създаване на спасителен център за големи диви бозайници, казва още екоминистърът.