Докато в Пловдив продължава борбата панагюрското златно съкровище да бъде върнато за постоянно в града под тепетата, в Панагюрище посрещнаха оригинала.

Преди 75 години, край някогашната тухларна в местността Меру тримата братя Дейкови откриват уникалното панагюрско съкровище, което е една от емблемите на България.

„Освен братя Дейкови, в друг ъгъл на това място са работили и други хора, които са добивали глина за направата на тухли“, каза доц. д-р Атанас Шопов, директор на Исторически музей Панагюрище.

В Панагюрище ги помнят като честни, отрудени хора.

„Всички в спомените си казват, че те нито за миг не са се поколебали, че това е нещо уникално, и то трябва да бъде показано. И с радост те го занасят в околийски съвет“, каза още д-р Атанас Шопов.

След като са измити от пръстта, античните златни съдове са изложени на показ в Панагюрище. Никой не охранява съкровището нощем и на никой не му хрумва да си го присвои.

Сега оригиналът на съкровището гостува за месец в Панагюрище. Макар местният музей да разполага с едно от трите копия, интересът вече е съвсем различен. Местната власт подкрепя подписания договор с държавата и отказва да се меси в спора на Министерството на културата с Пловдив.

„За момента наистина това е удачно за общината  - в рамките на един месец оригиналът да бъде при нас. И наистина увеличаваме туристопотока изключително много“, казва Желязко Гагов, кмет на Панагюрище.

В Панагюрище подготвят грандиозни чествания на годишнината от откриването на съкровището през декември.