Излюпи се първото малко на двойката египетски лешояди от Провадия. Какво се случва в гнездото може да се види на www.LifeNeophron.eu., защото има монтирано видеонаблюдение.
В „Тази сутрин“ подробности за живота на двойката и поколението разказаха Елица Иванова и д-р Стоян Николов от Българското дружество за защита на птиците.
Те обясниха, че вече 9 години хиляди хора от над 140 страни стават свидетели на тайния живот на световно застрашения вид у нас. След няколко дни се очаква и излюпването на второто лешоядче. Досега семейството успешно е отгледало общо 12 малки.
„Тези птици си имат традиционни гнездовища и много често са с културно значение – скални манастири и т.н. Това са ниши в стените, които са предпазени от силна слънчева светлина, влага и др. Всяка година, тази двойка отглежда до две малки. Тези птици са мигриращи като белия щъркел, шест месеца прекарват в България, шест месеца са в Африка, където зимуват“, уточни д-р Николов.
В момента и двете птици се редуват да лежат върху новоизлюпеното пиле и другото яйце, и да носят храна. Данните показват, че мъжките лешояди полагат повече усилия при строежа на гнездото, докато женските имат по-важна роля по време на мътенето на яйцата. Но и двата пола имат еднакво значение при храненето и отглеждането на малките, като успешно поемат ролята на другия родител, когато се наложи.
Сътрудници по LIFE проекта „Нова надежда за египетския лешояд“ редовно осигуряват на двойката достатъчни количества безопасна храна, за да се сведе до минимум рискът от попадане на отрови или липса на достатъчно количество за успешното изхранване на малките.
Всяко лято те бдят над младите птици в най-уязвимия за тях период – този на първия полет.