Община за продан. Как Белово загуби минералния си плаж, общински апартаменти, заведения в центъра на града, а сега наред е градският парк. Защо общината остава без имущество и кой го придобива?
Годината е 2023-та, септември. Месец преди да завърши мандата си, бившият кмет на Белово Костадин Варев подписва споразумение. Варев се ангажира да плати 1,6 милиона лева на обединението от фирми „Белово 2021", четем в документа.
Парите са за направата на водопровод в близкото село Габровица и са от общинския бюджет. Кметът се задължава да ги изплати на фирмите в срок от 3 дни - на 15 септември, пише в споразумението.
До ден днешен парите не са изплатени. Водопровод обаче, също няма, посочва сегашният кмет на Белово. И въпреки това общината е длъжник.
„Намираме се в село Габровица, Община Белово. Такъв водопровод и канализация не са изпълнени. С ясното съзнание, че водопровод няма, Костадин Варев е признал 1 милион и 680 хиляди. Той не е знаел как ще приключи процесът, но е знаел, че водопровод няма изграден. И въпреки това, нотариално е заверил такова задължение“, казва кметът на Белово Стойко Стефанов.
Сега вместо от нов водопровод местните жители се снабдяват с вода от този маркуч.
„Водоснабдяването, по-лошо няма от това. Ако не съм пуснал горе, две чешми съм пуснал и комшията е пуснал, веднага замръзва всичко и миналата година сменяваха“, разказва Цветан Станчев, жител на с. Габровица.
Изграждането на водопровод е договорено от бившия кмет на Белово като допълнително споразумение към обществена поръчка за укрепване на свлачища към селото. С него се иска работата да спре, за да се сменят тръбите.
Питаме изпълнителите от „Белово 2021", защо не са го изпълнили. От тяхно име под кметското споразумение за дълга се е подписала Фатме Камбурова, управител на фирма „Томи 2003“.
Жената е майка на общинския съветник от Гоце Делчев Абедин Камбуров, с бивше малко име Веселин. В миналото Камбуров е бил управител както на тази фирма, така и на друга компания – „Варко Груп“, която често е подизпълнител по обществени поръчки в Белово в последните години.
Откриваме Камбуров по телефона. Вместо отговор на въпроса ни къде е водопроводът, той ни казва, че настоящият кмет на Белово Стойко Стефанов е даден на прокурор. Детайли не пояснява. По-късно ни отговаря, че сдружението „Белово-2021“ все още работи по водопровода.
„В очакване на доброто сътрудничество с възложителя, договорите ще бъдат изпълнени и в срок от изпълнителя“, добавят от ДЗЗД „Белово-2021“.
Сега според кмета Стефанов Белово се намира в парадоксална ситуация. Водопроводът дори не е започнат, но с подписа на бившия кмет, общината се е задължила да плати парите на изпълнителя още септември миналата година. И понеже не ги е платила, изпълнителят на още неизпълненото задание си ги търси принудително.
„Съответно си вади изпълнителен лист. Впоследствие прави цесия и прехвърля задължението към друга фирма“, добавя кметът на Белово Стойко Стефанов.
Фирмата, купила дълга е голяма пловдивска компания, която е поела няколко подобни задължения на община Белово, признати с подписа на бившия кмет. Тя се е обърнала към частен съдебен изпълнител, който, за да вземе парите, описва имоти на общината и ги продава на търгове.
„В това число, минералния плаж, апартаменти, заведения в центъра на Белово, страшно много общинско имущество“, твърди кметът Стефанов.
Признати задължения от още близо 1 милион лева, отново с подписа на бившия кмет, виждаме и в тези две споразумения. Тук Костадин Варев се ангажира да плати общо почти един милион лева за транспортни услуги на фирмата „Еколес - 83“.
Според сегашния кмет компанията претендира да е извършила транспорт с проформа фактури, които не доказвали надлежно услугата и стойността ѝ. Управител на „Еколес – 83“ е Стоянка Димитрова, свързана в миналото и с някои от фирмите в другото споразумение - около водопровода в село Габровица.
С покана да защити услугите и стойността им я търсим няколко пъти по телефона. Питаме за нея и пред дома и в Пазарджик, но не я откриваме.
Друго споразумение на стария кмет пък признава още милион и половина лева дълг за подмяна на ВиК мрежа в града. Така общо дългът на Белово към частни фирми възлиза на около 4 милиона, казва настоящият кмет.
През септември тази година в опит да събере парите, частният съдебен изпълнител описва и подготвя за търг този общински имот - градски парк на Белово. В защита на парка сегашният кмет и граждани организират протест.
„Паркът е на беловци, не на мафията“, гласи един от плакатите на демонстрантите в защита на зелената площ.