Напрежение в бившата Пета градска болница в столицата. Петима от общо седемте детски лекари в отделението по педиатрия са подали оставките си. Причината е ниското заплащане. Ще затвори ли детското отделение?

Медиците настояват за поне 50% увеличение на работната заплата, 50% от всеки преглед в денонощен педиатричен кабинет и да не се подценява работата на детското отделение.

Свилен Делчев, който е здравен асистент, публикува фиша за заплатата си в интернет, според който основната му заплата е 477 лв.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: bTV

„Това са парите, които получих за седем дежурства по 12 часа. 2,80 евро или 5,60 лв. на час. Явно обществото и държавата на толкова го оценяват. Лекарите са последното обществено звено с най-ниско заплащане – хора със специалност, които учат 12 години, вкъщи са при мама и тати до 40-години с дете, на 1800-2000 лв. чисти пари. Това е подигравателно към хора, които лекуват нас, вас, вашите деца и обществото. Ако ние сме на дъното, тази сума беше под дъното. Сумите в здравеопазването са изключително подигравателни. Ако не получавам 477 лв., получавам 650 лв. нормално, което е дъното. Тази сума е под дъното вече. Един нормален костюм, за да се чувстваме комфортно, струва 150 лв. и той се изхабява за половин година“, коментира Свилен Делчев.

Снимка: bTV

На лекарите се налага често да закупуват и медицински консумативи.

„Винаги когато пациент няма пари и трябва да се направят изследвания, аз съм купувал лично колектори, които служат за изследване на урина. Вместо да пращам родителите да ги купуват, отивам до аптеката, за да взема колектори за децата. Съгласил съм се на тези условия, защото си давам сърцето за тази работа, защото това е моето призвание. За да се опитам да променя тази система, трябва да бъда в нея“, добави медицинският асистент. 

Снимка: bTV

Петима лекари, включително началникът на отделението, са депозирали молби за напускане. По думите им освен че заплащането не се увеличава, натоварването е повече.

„Увеличи се натоварването на отделението. Беше публикувано, че към отделението ще се разкрие денонощен педиатричен кабинет. Със закриването на педиатричното отделение във Втора градска пациентопотока към отделението се увеличи, но нашите приходи си останаха същите. Ако не успеем да стигнем до консенсус тук, аз ще продължа да работя с деца и няма да се откажа от педиатрията, нито от децата“, каза д-р Таня Доломанжи, специализант в педиатрията.

Оставките обаче няма да бъдат приети, обясни временният директор на болницата. От ръководството на Пета МБАЛ казаха, че в момента исканията на медиците не могат да бъдат удовлетворени. Причината е, че Столичната община, която е принципал, няма подписан бюджет.

Снимка: bTV

„Монетата винаги има две страни – едната е тази на работещите и техните изисквания, другата обаче е финансовото състояние на болницата. Искам да подчертая, че тя е търговско дружество и се финансира основно от клиничните пътеки от НЗОК и Столична община. Миналата година последните месеци болницата беше във възможност да раздаде допълнително материално стимулиране, тъй като благодарение на СО парите бяха увеличение и всички получиха допълнително възнаграждение. От януари общината не ни е дала парите, които ни се полагат, макар че сме изработили два пъти повече“, каза д-р Надежда Стоева, и.д. МБАЛ "Княгина Клементина". 

По думите на д-р Стоева СО още не е потърсила болницата за разговори.

„Аз също съм лекар и давам дежурства в спеешн кабинет и разбирам положението. В момента работим въпреки здравната система. Геройство е да се работи в това време. Очакваме тези пари от касата и общината и тогава ще видим как ще се преразпределят, но за момента няма какво да предложим. А колегата асистент има два месеца трудов стаж, няма как да получи повече заплата, няма и нощен труд. Това е заплатата, която е основна. Над нея се надграждат трудовия стаж, който е различен за всеки, нощни дежурства, извънреден труд и републикански дежурства“, добави тя.

Снимка: bTV

От Столичната община коментираха казуса вчера. По думите им следващите седмици предстои диалог, след който се надяват отделението да продължи да работи.

„Лекари трябва да купуват лекарства, със собствени пари. Други разни неизяснени административни неразбории между ръководството и лекарите. Че родители купуват лекарства също, че се правят прегледи, които никой не плаща след това. Тоест всичките недостатъци на системата на здравеопазването, които виждаме на национално ниво, ги виждаме в този случай тук. Изключително много проблеми, които аз и там казах, че не мога да обещая, че герално драматично ще се подобрят нещата от днес за утре. Това е път и процес“, каза зам.-кметът на София по здравеопазване и финанси Иван Василев.

Снимка: bTV

От подаването на молбите за напускане до днес медиците не са водили разговори с ръководството на болницата. Ако има адекватни разговори и не се вметва, че болницата може без нашето отделение, ще преговаряме, казаха те.

Снимка: bTV

На фона на напрежението в болницата там в момента се лекуват 16 деца. От ръководството уверяват, че педиатричното отделение не е пред затваряне, но медиците са на друго мнение. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK