Кой може да наблюдава вота? Оказва се, че почти всеки, стига да не е кандидат за депутат и да е издигнат от неправителствения сектор.

Институтът за развитие на публичната среда наблюдава всички избори от 2011 г. насам. Има наблюдатели и в страната, и в чужбина.

„Независимият наблюдател е единствената фигура в изборния процес, който защитава интересите на всички участници и следи по неутрален начин за случващото се“, казва Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда.

Така е по закон. Справка в регистъра обаче показва, че като наблюдатели са регистрирани субекти, които са далеч от изборния процес - Сдружение на роверите и Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Има майки и бащи на кандидати за депутати и хора, чиято политическа принадлежност е известна в обществото.

„Ние сме били свидетели на хиляди регистрирани наблюдатели от всякакви организации, близки до политически партии. Тоест - всичко добро по някакъв начин може да се окепази. Да се манипулира и да се използват наблюдателите за политически цели“, смята Лазарова.

Според ЦИК всеки може да е наблюдател, стига да не е кандидат за депутат и да е издигнат неправителствена организация с дейност в тази сфера.

На изборите за 46-о Народно събрание вече са регистрирани 5 международни и 29 вътрешни организации. Въпреки това хората, които ще наблюдават вота, са по-малко от други години, сочи статистиката. Били са хиляди, а засега са стотици.