Музей в Лондон за първи път посвещава изложба на супермодел. Става въпрос за Наоми Кембъл и нейната визия в музея „Виктория и Албърт“.

На изложбата могат да се видят бляскавите рокли и високите токчета, с които тя е дефилирала по модния подиум и с които е била на кориците на модни издания. Тоалетите са на световни  дизайнери, които сега са помогнали изложбата да бъде факт.

Има и специален подиум, по който и посетителите на изложбата могат да дефилират.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Част от пространството пресъздава гардеробната на модела, а снимките, представени в експозицията, пък са курирани от Едуард Енинфул, който доскоро оглавяваше британското издание на Vogue.

За първи път голям музей посвещава толкова мащабна и самостоятелна експозиция на модел. С нея ще бъде отбелязана забележителната 40-годишна кариера на Наоми, която продължава да бъде сред най-търсените и работещи супермодели.

 Икона от 90-те до днес

Наоми е първият чернокож модел, появил се на кориците на френското списание Vogue. През живота си се бори с дискриминацията в индустрията, като споделя, че въпреки известността си, никога не е имала толкова много ангажименти за снимки на реклами, нито толкова високо заплащане, колкото белите си колежки.

Тя си поставя за цел да разобличи расизма в модната индустрия и дори създава списък с дизайнери, които са наемали само по едно черно момиче за ревютата си. Според нея те са правели това само за да не бъдат обвинени в расизъм, но всъщност така са го показвали още по-явно. 

Битката ѝ за равенство на жените от различни раси, както и участието ѝ в различни благотворителни инициативи я срещат със световни лидери като Нелсън Мандела и Барак Обама.

Тя е една от най-отличителните фигури на 90-те години на миналия век, известна със стройния си силует, котешки очи, динамична личност и безупречна походка. Наоми е огромен фактор в поставянето на приоритетите, правилата и условията на модната индустрия.

Кариерата си започва едва на 16 г., когато от Лондон се отправя към Париж за дебюта си на модния подиум. По-късно същия ден тя се запознава с Азедин Алая. Покойният дизайнер не само променя кариерата ѝ, като ѝ помага да се превърне в един от определящите супермодели на епохата, но и също и се превръща в нейна бащина фигура. И до ден днешен тя все още има своя стая в дома му.

Снимка: Getty Images

Така през 90-те Наоми се издига до върха заедно с останалите супермодели Синди Крауфорд, Кристи Търлингтън, Карла Бруни, Хелена Кристенсен и Клаудия Шифър.  Остава на върха до днес, 32 години след дебюта си.

Освен успехът на подиума Наоми става част и от редакторите на Vogue UK, заедно с Кейт Мос. Главният редактор на британското издание на списанието - Едуард Енинфъл, през юли 2017 г. обявява, че Кейт Мос и Наоми Кембъл са новите автори в списанието:

„Като два от най-големите международни супермодели, влиянието на Наоми и Кейт в днешната култура е огромно и значимо”.

Година по-късно, Наоми ще получава наградата за модна икона на CFDA Fashion Awards 2018. Тя запечатва кариерата ѝ като супермодел и влиянието ѝ върху модния свят.

„Тъй като съм от Лондон, моят личен стил винаги е бил силно повлиян от динамичната, непрекъснато променяща се природа на уличната култура и музикалната сцена. Израснала съм в тази индустрия и съм вечно благодарна на американските модни дизайнери, които ме подкрепяха през цялата ми кариера“ – казва тогава 47-годишният модел.