Воден режим в Плевен от вчера. Без вода заради остарялата водопреносна мрежа остават над 80 000 души в областния град и още 19 населени места. Властите искат помощ от държавата.

Хората са гневни и се заканиха да затворят пътя Русе – София, яко няма разрешение на проблема.

Те казаха, че на места има вода за по 3 часа на ден, което не стига за нуждите им. В болници и детски градини също положението е критично и хората са в безизходица.

Протестиращите не вярват да няма вода в природата и призовават институциите да намерят начин да оправят проблема.

„Събрали сме се да се молим за вода. Това е срамота в 21 век в Европа“, каза многодетен баща, който чака трето дете и не знае как ще го гледа в условията на воден режи.

Държавната власт в лицето на областния управител каза, че ще търси спешна помощ от правителството.

„Основният проблем на града е, че с липсата на този воден цикъл имаме 70% загуби от водопреносната мрежа на града. Проблемът е, че вече язовирите също нямат достатъчни количества. Ако пуснем водата без режим, означава да стигнем до критични нива и да я пускаме по два часа на ден. Положението е критично, тъй като се нарушава водоподоването на детските заведения, на болничните и на диализните центрове и ако ние стигнем до два часа на ден подаване на вода, съществува риск да се развият епидемии. В кратки срокове се предвижда подмяната на тръбите, които оросяват кладенците на Биволаре и Крушовица, вървят поръчки и възлагания, в началото на годината да се стартира оросяването на тези кладенци“, заяви д-р Валентин Христов, кмет на Плевен.

„Недостигът, който има на вода е от порядъка на 150 до 200 литра в секунда, тъй като знаете, че в различните дни и часове ползването е различно. Основният ни водоизточник Черни осъм много се менят количествата, заради засушаването. Най- трайното решение е направата на язовир „Черни осъм“ и подмяната на тръбопровода. Тръбопровод има, но с изтекла експлоатация и не се знае кога може да аварира“, каза инж. Климент Тодоров, управител на ВиК ЕООД- Плевен.

В университетската болница  „Георги Странски” в момента се лекуват 650 пациенти. Без вода най-тежко е положението в операционните и в клиниката по нефрология и диализа.

„Ако се наложи скъсяване на диализното време, това е свързано с влошено качество на живот и може да резултира в намалената продължителност на живота“, каза проф. Бисер Борисов, началник на Клиника по нефрология.

„По този начин намалява нашият капацитет, не можем да отвърнем със същото темпо, да оперираме пациенти“, заяви доц.д-р Александър Вълков, директор на УМБАЛ „Д-р Георги Странски” в Плевен.

В болницата вече са монтирани резервоари с вода, но са категорични, че в 21. век подобна ситуация е недопустима. Взето е и решение за изграждане на собствен водоизточник.

Хората са категорични, че са готови за блокиране дори на границата.

Вижте още във видеото.

 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK