Кризата с безводието у нас е възможно да се задълбочи, алармират от Министерството на околната среда и водите. Водата в 52 от язовирите у нас е до половината.

Обемът на предвидените за питейно-битово водоснабдяване язовири е малко под 63% от общия капацитет, сочат данните на екоминистерството. Предназначените за производство на електроенергия са запълнени 58,5 на сто. Най-сериозен е проблемът с язовирите за напояване. Водата в тях е около една трета от общия им обем.

Язовирите за питейно-битови нужди, при които данните са най-тревожни, са „Камчия“ и “Ясна поляна“ в област Бургас. По прогнозни данни, ако тенденцията за малък приток се запази, при тях няма да е гарантирано водоподаването през следващата година. При запазване на негативната тенденция през 2026 година риск ще има и за язовир „Тича“, в Шуменска област, предупреждават от екоминистерството.

А заради безводието ескалира напрежението в Плевен.

Как живеят хората в района и как реагират институциите на фона на данните?

За изграждането на язовир „Черни Осъм“ в района на Ловеч се говори от десетилетия. Повече от всякога обаче, се усеща липсата му днес, защото вода в Плевен има само по 4 часа сутрин и вечер.

Хората са гневни и се заканиха да затворят пътя Русе-София, яко няма разрешение на проблема.

Те казаха, че на места има вода за по три часа на ден, което не стига за нуждите им. В болници и детски градини също положението е критично и хората са в безизходица.

Протестиращите не вярват да няма вода в природата и призовават институциите да намерят начин да оправят проблема.

„Събрали сме се да се молим за вода. Това е срамота в 21 век в Европа“, каза многодетен баща, който чака трето дете и не знае как ще го гледа в условията на воден режи.

Държавната власт в лицето на областния управител каза, че ще търси спешна помощ от правителството.

„Основният проблем на града е, че с липсата на този воден цикъл имаме 70% загуби от водопреносната мрежа на града. Проблемът е, че вече язовирите също нямат достатъчни количества. Ако пуснем водата без режим, означава да стигнем до критични нива и да я пускаме по два часа на ден. Положението е критично, тъй като се нарушава водоподоването на детските заведения, на болничните и на диализните центрове и ако ние стигнем до два часа на ден подаване на вода, съществува риск да се развият епидемии. В кратки срокове се предвижда подмяната на тръбите, които оросяват кладенците на Биволаре и Крушовица, вървят поръчки и възлагания, в началото на годината да се стартира оросяването на тези кладенци“, заяви д-р Валентин Христов, кмет на Плевен.

„Недостигът, който има на вода е от порядъка на 150 до 200 литра в секунда, тъй като знаете, че в различните дни и часове ползването е различно. Основният ни водоизточник „Черни Осъм“ много се менят количествата, заради засушаването. Най-трайното решение е направата на язовир „Черни Осъм“ и подмяната на тръбопровода. Тръбопровод има, но с изтекла експлоатация и не се знае кога може да аварира“, каза инж. Климент Тодоров, управител на ВиК ЕООД- Плевен.

В университетската болница  „Георги Странски” в момента се лекуват 650 пациенти. Без вода най-тежко е положението в операционните и в клиниката по нефрология и диализа.