Качеството на атмосферния въздух в България и в частност София значително се подобрява с течение на годините и тази тенденция е трайна и стабилна. Това заяви пред bTV министърът на околната среда и водите Петър Димитров. По думите му няма показатели, които да са извън допустимите норми. Предстои да бъде завършен докладът, който инспектира всички 48 стационарни пункта за измерване на чистотата на въздуха.
"Системата е обвързана със системата на Европейската агенция по околната среда, дава резултати онлайн и всеки може да ги провери", каза той.
Наскоро от екоорганизацията "За Земята" съобщиха, че Министерство на околната среда и водите са крили от обществеността в продължение на години, че системата за измерване на въздуха в София е компрометирана и не отчита коректно замърсяването. Тази информация твърди и германската екологична организация Deutsche Umwelthilfe
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Димитров казва, че станциите са калибрирани и е невъзможно да се изкривят резултати и да се манипулират. Те се поставят на определени места на базата на доклад от работна група.
Той посочва, че има две станции, отчитащи качеството на въздуха насред трафика в София, които са поставени на места, които не са според изискванията, но това е поради невъзможност да бъдат поставени на друго място.
Пунктът от Орлов мост е преместен в кв. „Младост“ заради строеж на метрото, а сега няма как да бъде върнат обратно, тъй като в момента на мястото има паркинг. В началото на следващата година ще се сформира работна група, която да намери ново подходящо място на пункта за мониторинг.
По повод безводието министърът казва, че 2024 г. е четвъртата поредна, в която оттокът на реките е силно намален. Особено отчетлива е била липсата на пролетен отток, както и този през юни, намалял със 72% средно за цялата страна. Най-изразено е това в Дунавския район, където е намалял с 82%. Посочва, че няма населено място, водоснабдявано от 12-те язовира, за които отговаря МОСВ, което да е на режим.
По думите му за засушаването не са виновни само климатичните промени, а това е сериозен процес, за който трябва да се вземат бързо мерки.
„Най-сериозният фактор е ефективността на водоснабдяването. Т.е. невероятно големите загуби, които има по водопреносната мрежа“, заяви министър Димитров. Най-малки са загубите на вода при „Софийска вода“ – под 50%, но при Сливен, Перник достигат 84-85%.
На въпрос дали би останал в следващ евентуален служебен кабинет, Димитров каза, че се надява на редовен кабинет, в който ако бъде поканен и е полезен на страната, би участвал.
Повече вижте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK