„Унгарските гранични власти са обработвали по 3000 бежанци на час в началото на конфликта", заяви в „Тази сутрин“ бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

„Унгария е шенгенска държава, така че ако украинските граждани имат биометрични паспорти, които са признати от Европейския съюз, изобщо не се проверяват, а се допускат в страната. От тук вече имат един месец, за да решат дали да останат и да обявят статут на бежанец, или да продължат своя път“, посочи той.

По думите му близо 90% от украинските бежанци, които влизат в Унгария, не остават там, а за сравнение в България остават около 40% от бежанците.

„На тези хора, които нямат никакви документи, защото са избягали панически от военните действия или имат остарели и невалидни документи, на тях им се издават временни удостоверения, които са валидни до един месец“, посочи още той.

„Има желаещи от Унгария да отидат в Турция и да останат там като заселване. Това означава, че явно във всяка точка на Европа би имало интерес за разполагане на бежанци. Наистина Унгария е само транзитен пункт за разлика от България“, каза Милен Керемедчиев.   

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement