Със сигурност ще има балотаж на местния вот в Плевен, както и по-висока избирателна активност, каза в „Тази сутрин" социологът Добромир Живков.
Това сочат данни от експресно регионално проучване на „Маркет ЛИНКС", проведено сред 400 имащи право на глас в община Плевен, по поръчка на bTV в периода 11-15 октомври и по методите на пряко лично интервю и онлайн анкета.
„Твърдо решилите да гласуват са 56%, което е значително по-високо от 45-те процента на последните местни избори. Очакваме по-висока избирателна активност", каза Добромир Живков.
Данните за електоралните нагласи сред кандидат-кметовете са:
- Георг Спартански, независим кандидат - 31%
- Валентин Христов, ГЕРБ - 13,1%
- Чавдар Попов, независим кандидат - 11,3%
- Наталия Цанева, ПП-ДБ - 8,2%
- Александър Николов, „Алтернатива на гражданите“ - 4,8%
- Данаил Раденцов „Възраждане“ - 3,8%
„По-шарена е картината от обичайно. Има повече интрига в битката за кметското място. Има и голям брой партии, които се състезават за влизане в общинския съвет. Не би било изненада да видим доста фрагментиран съвет с дори до 7 политически сили в него“, допълни социологът.
Най-големите проблеми според жителите на Плевен
54% от анкетираните посочват, че това са улиците и тротоарите, а 46% - новите работни места. Като основен проблем 34% посочват чистотата в града, въздуха и водите, а 32% - задържането на младите. Борба с корупцията посочват 31% от анкетираните, а добро управление и прозрачност - 25%.
Данните са от експресно регионално проучване на „Маркет ЛИНКС", проведено сред 400 имащи право на глас в община Плевен, по поръчка на bTV в периода 11-15 октомври и по методите на пряко лично интервю и онлайн анкета.
В предаването „Тази сутрин" експерти коментираха новосъздадената комисия за проверка на сигурността на машините.
„Това е реанимация на хартиената коалиция, която направи от машините за гласуване принтери. Сега те се реорганизират в нова коалиция на страха. По-малко от две седмици преди изборите комисия, която няма избран председател - това показва съмнения. Държат се по начин, който е срам за една парламентарна република“, посочи Румяна Дечева, експерт по изборни системи.
По думите на Стоил Стоилов комисията е създадена заради „насаждането на недоверие“.
„В изборите най-важно е усещането за доверие. В България то не съществуваше и машините не го подобриха. Философския проблем е, че трябва да повярваме на малка група компетентни хора, които казват, че всичко е наред. Аз не съм от тях и искам да проверя дали те са почтени с инструментите, които притежавам - физическо броене“, каза Стоил Стоилов, експерт по изборни системи.
Вижте какво коментираха експертите за избирателната активност във видеото.