Изборите за национален парламент вълнуват българите не само у нас, но и живеещите в чужбина. В разгара на предизборната кампания група младежи, които живеят в Германия, следят изкъсо твърденията на българските политици.
Резултатите се публикуват на създадената от тях платформата „Лъжеш ли?'“
Вече четири години група приятели обединяват знанията си, за да помогнат на всички да разберат дали твърденията на българските политици са истина или не.
Идеята хрумва на Даниел Янев след поредицата от граждански протести и избори в България.
„Така беше широко разпространено мнението, че българските политици лъжат и аз си казах, че е добра идея да проверим дали българските политици лъжат, колко често го правят и да се създаде нещо като база данни с неверните твърдения на политици, която да се актуализира през годините редовно“, казва Даниел.
„Ние сме доста активни и обсъждаме политически теми и помежду си в приятелските си кръгове и това изглеждаше като много добра възможност да се задействаме по въпросите, за които говорим“, коментира Радослав Евтимов.
„Аз вярвам много в свободата на словото. А където има свобода на словото, неизбежно възниква възможността за манипулация чрез дезинформация. И затова за мен е изключително важно едно общество да може да се справя, да разпознава дезинформацията и да не си позволява да бъде подведено от каквато и да е партия, независимо политическа или друга. И за мен „Лъжеш ли“ е начин да дадем пример на хората как да правят това“, допълва Тодор Иванов.
Младежите живеят в Германия и са завършили различни специалности като икономика, политология и дори медицина. Проверката на факти правят безвъзмездно.
На въпроса дали българските политици лъжат Мартин Стоянов казва, че „послъгват“ и често си позволяват да разпространяват спекулации и инсинуации.