Обездвижването е петата най-честа причина за човешка смъртност, сочат данни на СЗО. Според ново проучване 4000 крачки на ден са достатъчни да намалим риска от ранна смърт. По-рано препоръката беше за 10 000 крачки.
„4000 крачки са прекалено малко. Аз бях против и 10 000 крачки, но го приех - това са около 6 км. Ако работата ти е в офис и не се движиш много, 6 км са добре, но 4000 крачки са най-много 2,5 км. Това не е движение. На нашето тяло му трябва много повече", коментира пред bTV ултрамаратонецът Красимир Георгиев.
По думите му "светът дебелее" и начинът не е да се намаляват крачките, за да станат хората по-активни.
"Трябва да ги накараме да излязат и да се движим повече. Ходенето е интензивно, но не и достатъчно, за да те натовари. Над 30% са вече със седящи професии в България. 4000 крачки няма да им се отразят особено“, коментира още Красимир Георгиев.
Той и репортерът Емил Митев измериха в ефир крачките, които направиха по време на разговора си.
„Ако седиш 8-10 часа на бюрото, ходенето не стига. Правете през час по няколко клека, няколко лицеви, няколко навеждания. В съвременния свят вече не използваме движения като преди, вече дори не се навеждаме за неща", посочи ултрамаратонецът.
"Ако ставаме на всеки час и правим по 10 клека, това би било много добре. Седейки на стола, може да ставаме на един крак. Можем да се опираме на бюрото, на стената, за да правим лицеви опори. 4000 крачки дневно не са достатъчни. Хора, бъдете активни, правете по 10 000, 15 000, 20 000 крачки“, призова още той.