След средата на юли изтича шестмесечният период, в който Борислав Сарафов може да изпълнява длъжността на и.ф. главен прокурор. Кой ще оглави прокуратурата?

Това коментират в предаването „Тази сутрин“ по bTV Андрей Янкулов, старши правен експерт в „Антикорупционен фонд“ и Николай Кокинов – адвокат и бивш градски прокурор на София.

„Явно няма политическа договорка какво да се случи на този терен. Назад в годините това сме го наблюдавали, наблюдавахме го и през 2023 г. при т.нар. прегрупиране в прокуратурата, когато уж всевластният главен прокурор се оказа, че в рамките на една, две седмици, може да бъде сменен стига за това да има ясно изразена политическа воля“, каза Андрей Янкулов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

И уточни, че след като към днешна дата има политическо мълчание по темата, това би означавало, че „или такава политическа воля какво точно ще се случи с управлението на прокуратурата не е формирана, или пък е формирана, но се изчаква да настъпи оставащия срок и да се задвижат процесите отведнъж“.

На въпрос дали е възможно Борислав Сарафов пак да бъде избран, Николай Кокинов заяви:

„Там види едно производство и чакаме Конституционният съд да се произнесе. Законът такъв, какъвто е към днешна дата, ще му позволи да използва функциите на тази длъжност до около 20 число на следващия месец. Оттам нататък той се връща като директор на националното следствие, тъй като има мандат още няколко години“.

„Тоест, някой от неговите заместници ще стане изпълняващ длъжността 6 месеца. Няма пречка тези заместници и той включително да се редуват през 6 месеца. Очевидно политическите сили а успокоени и не съзират необходимост от приемане на избор на нов Висш съдебен съвет, което пък е условие за избор на главенпрокурор“, допълни той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK