Проверката на МВР относно сигналите, свързани с Мартин Божанов-Нотариуса приключи. Резултатите показват, че във вътрешното ни министерство има общо 28 сигнала, касаещи Нотариуса. Това заяви в интервю пред Владислава Тричкова министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.

Той коментира също издирването на Петьо Петров-Еврото, предстоящата ротация и убийството на Алексей Петров.

Виждаме се с Вас буквално минути след срещата Ви с представители на "Фронтекс". Какво стана ясно на тази среща?

Калин Стоянов: На срещата обсъдихме нивото на взаимодействие, увеличаването на служителите на "Фронтекс", които ще бъдат разположени предимно на българо-турската и българо-сръбската граница.

Видяхте се и с турския главен прокурор. По каква тема?

Калин Стоянов: Въпросите, които обсъждахме са пак по линия на взаимодействие и начина на работа на двете държави. За да бъда малко по-конкретен, мога да ви дам и цифри. Реално преди няколко дни изпратих поредния доклад до премиера и президента, в който ги запознаваме със състоянието на нелегалната миграция. В този доклад отчитаме спад с около 70% на броя на опитите за нелегално преминаване на българската граница.

Готови ли сме за Шенген на всички нива?

Калин Стоянов: Категорично сме готови за Шенген на всички нива и тази оценка е дадена и миналата година, когато тук имаше комисия и експерти от 14 държави. Това, което ме уверяват колегите е, че до първата половина на март ще сме готови технически за това, което предстои по въздух и вода. Организацията е предимно с концесионерите по летищата, за тях са повечето задължения. Имаше известни трудности с Летище София, но това, което ме уверяват колегите е, че всичко върви по план към момента.

Да минем към криминалните теми. Няма как да не започнем от Мартин Божанов-Нотариуса. Миналата седмица пред нас говори директорът на СДВР, който намекна, че вече има следа, най-вероятно и заподозрян. Има ли?

Калин Стоянов: Вижте директорът на СДВР Любомир Николов не е човек който казва нещо случайно. Щом го е казал, има нещо предвид. Основните въпроси следва да са към разследващия екип.

Бил ли е Божанов сътрудник на МВР?

Калин Стоянов: Няколко пъти ми е задаван този въпрос и продължавам да отговарям, че това ще бъде изяснено в рамките на досъдебното производство. Прокурорът е този, който може да изиска информация.

Стана ясно, че в СДВР има общо 17 преписки и досъдебни производства, свързани с Божанов.

Калин Стоянов: Повече са сигналите свързани с Божанов. Ако не ме лъже паметта, те са точно 28. Като 22 от тези сигнали са против Мартин Божанов, а останалите са жалби и сигнали, които той е подавал. По всички тези сигнали сме изготвили справка как е приключила проверката и къде са изпратени сигналите. Тези, които са срещу него - разбрахме - са от съседи, имотните измами.

Има ли за побой, за заплашване?

Калин Стоянов: Има различен тип сигнали за различни извършени според жалбоподателите престъпления от Нотариуса. Сигналите, които се изработваха от ГДБОП са за търговия с влияние и пране на пари.

Разследването срещу него започва след сигнал до ГДБОП. Тогава Вие сте на чело на дирекцията.

Калин Стоянов: Има няколко сигнала, които постъпиха почти в един и същи период от време в ГДБОП. Първият сигнал по спомен е от негова бивша съпруга – Адрияна, ако не ме лъже паметта. Има няколко сигнала включително и от АКФ. Ние ги направихме в един общ и го изпратихме на прокуратурата.

Бившият вътрешен министър Ви обвини в изтичане на информация. Знаете ли дали от ГДБОП е изтичала информация в посока Нотариуса?

Калин Стоянов: От ГДБОП не е изтичала информация в посока Нотариуса. ГДБОП е единствената структура, която под мое ръководство събра данни за образуване на досъдебно производство. Ако Бойко Рашков е провеждал срещи с който и да е и е получавал информация, или ако е имал данни, че има теч от ГДБОП, би следвало да сезира дирекция „Вътрешна сигурност“, която е пряко подчинена на министъра на вътрешните работи.

Той сезирал ли е „Вътрешна сигурност“?

Калин Стоянов: Не знам, не мога да Ви кажа на този етап. Би следвало той да ги сезира и ако има нарушения и действия или бездействия, трябва да е уведомена и прокуратурата.

Имате ли съмнения дали от МВР, от което и да е ниво, е текла информация към Нотариуса?

Калин Стоянов: Не мога да изразя мнение. Мога да говоря за структурата, която аз ръководя – ГДБОП.

СС клубът - пазен ли е от полицията?

Калин Стоянов: Проверките, които направихме след твърденията по безспорен начин показват, че автомобилите, които са били в близост до заведението, не са автомобили на МВР.

Знаете ли кой е ходил там? Някой споменава ли имена на магистрати и конкретно на настоящия и.д. главен прокурор или на бившия главен прокурор?

Калин Стоянов: Ние работим предимно по извършеното убийство, не сме работили по това кой и дали е ходил там.