„Това вероятно е някакъв сблъсък на отделни лобистки групи тук на нашата територия по повод това назначение. Фактът обаче, че ние нямаме от няколко години посланик в Украйна, ни говори, че като че ли нашият политически елит се е разбрал или да изчака да свърши войната в Украйна, или да изчака изборите на 5 ноември в САЩ, или кой знае какво.“

Това каза социологът Юрий Асланов в предаването „Тази сутрин“ по bTV по повод изборът на български посланик в Украйна.

„Този скандал е повод да коментираме комуникационната стратегия на този кабинет, която от моя гледна точка е под всякаква критика. Те почти не обясняват и не се опитват да обясняват своите действия по всеки въпрос и ако не се случи такова нещо - скандал, ние няма и да разберем“, каза още той.

Припомняме, че институционалния спор се зароди след като на 22 юли бившият министър на отбраната Николай Ненчев беше обявен като следващия посланик на България в Украйна. Това направи председателят на Атлантическия клуб в България Соломон Паси.

Последваха остри реакции от страна на президентът Радев, според който „настойчиво” му е предлаган Николай Ненчев за посланик в Киев, но той не се е съгласил. Тогава бившият външен министър Мария Габриел е предложила Петър Танев. Преди това той е бил извънреден и пълномощен посланик в Дамаск.

Държавният глава Румен Радев говори за грубо заобикаляне на Конституцията от страна на служебния кабинет с подобен опит за назначаване на временно управляващ посланик.

„За мен е ясно, че президентът ще се опита по всякакъв начин да покаже колко е недоволен от това, че се направиха едни поправки и ще вкарва всичко в тази насока, докато не повлияе или поне се опита да повлияе на Конституционния съд да променят поправките от Христо Иванов“, казва политическият анализатор Нидал Алгафари.

Той каза още, че се надява Конституционният съд да сложи край на тази битка. А Юрий Асланов обясни, че формално Конституцията не е нарушена, защото не става дума за назначаването на посланик.

„Това назначение е изключително правомощие на президента, но може би президентът има известни основания да твърди, че се заобикаля Конституцията защото след като нямаме титулярен посланик в Украйна толкова години, защо да е необходимо? Отново той поставя този въпрос отново да се назначава временно управляващ посолството – и тук е прав“, казва още Юрий Асланов.