Темата за твърдото гориво, което се добива от отпадъци, се превърна в „ябълка на раздора“ в Столичен общински съвет (СОС). Защо боклукът на София отново предизвика взаимни обвинения и скандали?

413 000 тона боклук се обработват годишно в завода за отпадъци, който е разположен в село Яна.

Спорът в СОС възникна след изненадваща проверка от страна на общинари от ГЕРБ-СДС в завода, която е била свързана с горивото, получавано при преработката на боклуците. Те твърдят, че са открили нарушения.

„Голямата тревога, заради която ние насочихме общественото внимание, е насаждането на идеята в медийното пространство, че предстои криза с боклука. Ако се спазват всички проектни изисквания, не би трябвало да има такъв проблем. В началото на март поискахме информация как се изпълняват тези проектни изисквани, но такава не ни беше преоставена. Ето защо ние направихме тази проверка на 9 април“, обясни Лорита Радева, общински съветник от ГЕРБ-СДС.

Според нея по време на тази проверка е било установено наличието на 30-40 машини пред входа на предприятието. Освен това бункерът бил запълнен на 90% от капацитета си, а освен нерециклиран отпадък се заравял и РДФ отпадък.

„На лентите за ръчно сепариране имаше само 2-3 души, вместо осем. Проблемът е, че не се рециклира отпадъкът, той просто не се разделя. Директорът на завода е човек с опит и знае как се управлява едно такова предприятие. Проблемът идва от липсата на интегриране на системата за отпадъци в пълната ѝ цялост. Липсва третата фаза за енергийното оползотворяване на РДФ“, поясни още Лорита Радева.

Според нея няма договори с циментовите заводи, които да използват енергията от отпадъците. Тя е категорична още, че не се предоставя цялата информация за преработка на боклука на София.

„Произведеното гориво трябва да е качествено, за да искат циментовите забоди да го използват. През последните седем години те много пъти са лъгани, че им се предоставя качествено гориво. Те обаче отказват да го приемат докато не се постигнат определени резултати в тази посока“, обясни директорът на завода Николай Савов.

Той поясни, че тепърва трябва да се възложат обществени поръчки. „Няма как ние – като общинско предприятие, да проведе съответните процедури, без да се изчакат съответните срокове за това. Няма как да прескочим тези срокове“, поясни още Николай Савов.

„Миналата година при разрешително за заравянето на 450 тона на ден, са заравяни по 700-800 тона на ден. И това се е случвало с месеци, за да не кажа с години. Така се е пълнило през годините това депо. Второ – боклукът се сортира, за да се извадят пластмасите. Тази дейност в момента минава през фирма-посредник, на която се плаща по 4 млн. лв. на година. От сега нататък тази дейност ще минава през общинските предприятия и същата тази дейност ще ни струва само един милион лева“, категоричен е Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ-СС.

Той каза още, че в момента се рециклират двойно повече отпадъци, а на хората, който работят на поточните линии, ще се плаща повече.

Вижте още във видеото какъв процент от столичните отпадъци се сепарират.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement