Отмяната на извънредното положение беше приета на първо четене в Комисията по правни въпроси на парламента. Така здравният министър Кирил Ананиев със заповед ще може да обявява извънредна епидемична обстановка.
С промените се отменя външното оценяване за учениците в IV и X клас. Ще може да се отменя до 100 процента от концесионното възнаграждение за плажовете, а държавата и общините ще могат да опрощават наем на своите помещения.
Извънредната епидемична обстановка няма нищо общо с извънредното положение. Това каза депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова по повод на приетите вчера в Народното събрание промени в Закона за здравето.
По думите ѝ голяма част от противоепидемичните мерки са отпаднали като даде пример с КПП-тата в областните градове, ходенето без маска на открито и възможността за посещение на заведенията на открито.
„Предполагам, че ще има и още разхлабвания. По отношение на предстоящия туристически сезон – има много предложения в законопроекта. Не мога да кажа, че преди и след 13 май, по отношение на нормативното уреждане на извънредното положение, е едно и също“, допълни народният представител от управляващата партия.
Депутатът от БСП Явор Божанков заяви, че левицата не подкрепя промените, защото приетите мерки ще действат и след пандемията от COVID-19.
„В мотивите е записано, че законопроектът се приема, за да ограничи последствията от заразата, а всъщност той ще урежда важни обществени отношения. Дава огромна власт на министъра на здравеопазването, която до сега по Конституция имаше само Народното събрание“, заяви Божанков.
Социалистът обяви, че БСП ще подкрепи разумните предложения, като ще направи и свои. Атанасова посочи, че никой не може да предвиди какво ще се случи в бъдеще и дали ще има нови пикове на заразата. Тя допълни, че не е съгласна за свръхправомощията на здравния министър.