Има ли ходове и продължение темата с предложението на президента за референдум по повод присъединяването на България от 1 януари 2026 г. към еврозоната. Вчера председателят на НС Наталия Киселова реши да върне предложението към президентството.
„Със самия референдум драмата приключва. Няма да има референдум, не е и нужен“, заяви доц. Борислав Великов, председател на 39-ото Народно събрание. По въпроса за легитимността, вкаран от президента сред мотивите в искането, той заяви, че на изборите за 39-ото Народно събрание са гласували 67% от гласоподавателите, или 4 568 000 души. Това е и парламентът, решил за влизане на България в ЕС с близо 98% единодушие. В същото време посочи, че през 2021 г. Румен Радев е бил избран с 23.6% от гласовете на всички, имащи право на глас – 1.5 млн. гласа. „Е кое е по-легитимното?“, попита Великов.
Според Великов решението на Наталия Киселова е било правилно. Той подчерта, че президентът си е сменил бързо мнението за няколко дни в сравнение с това, което е имал години наред. „Това за мен е малко неясно, вместо да има една последователна позиция по даден въпрос, в някакъв момент поради вероятно конюнктурни или свързани с проект причини, си я сменя“, заяви Великов. По думите му хората няма да спечелят нищо от отлагане на влизането в еврозоната.
Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ и председател на правната комисия и Комисия по конституционни въпроси в 49 НС, заяви, че самият Радев е казвал, че подобен референдум е противоконституционен. „Актът му е политически“, обобщи Чолаков. Добави, че НС не е длъжно да взима решение, а Наталия Киселова е постъпила правилно.
„Когато един орган види, че друг орган извършва противозаконно действие, или в случая противоконституционно, ако има тази правна възможност, е длъжен да го спре“, каза Чолаков.
Добави, че планът е бил за поредна политическа криза. Призова тези, които ги провокират, да спрат да го правят, защото няма да успеят.
„Много бързо трябва да влизаме в оградата, защото извън оградата ще е студено и много мрачно“, обобщи Чолаков пътя към еврозоната. Посочи, че е имал съмнения за нея, но след акта на президента вече няма.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK