Създателят на първата изкуствена роговица - с консултация за български пациенти. Водещият очен хирург от Израел проф. Арие Маркович има в практиката си над 300 трансплантирани роговици, а в София прегледа десетки хора, част от които с редки диагнози.
„Все повече хора по света имат проблеми със зрението и това е пряко отражение на съвременния начин на живот. Късогледството става глобална пандемия и се очаква към 2050 г. над 50% от населението на света да има късогледство“, каза в „Тази сутрин“ проф. Александър Оскар, началник на Клиниката по очни болести в Александровска болница.
„Темата на нашия форум е посветена на заболяванията на роговицата и на очната повърхност. Те също са сред водещите причини за необратима загуба на зрение. Проф. Маркович е един от водещите специалисти в света. Той е изобретател и вече е приложил на над 300 пациенти изкуствена роговица, която спасява зрението на пациентите“, обясни проф. Оскар.
„Има множество състояние, които водят до това да се стигне до трансплантация. Една от водещите е да се понижи капацитетът на ендотела на роговицата. Това е една от водещите причини за трансплантация на роговицата в световен мащаб. Може да се случи и с операция на катаракта, и без“, обясни проф. Арие Маркович.
„Хората, които са засегнати от това заболяване, са обикновено в зряла възраст – 60-70 годишни. Обикновено е генетично, така че следващото поколение може да бъде засегнато на по-млада възраст“, поясни той.
„Изкуствената роговица заменя човешката и е много полезна в случаи, когато множество пъти са били отхвърляни. Или пък при хора, които имат опасност от глаукома“, каза още проф. Арие Маркович.
Всяка година в България се трансплантират около 100 роговици, като роговицата се получава от трупен донор.
„Изкуствената роговица е революция в медицината. Това ще е първият орган, който се трансплантира и е изкуствен. Ще улесни много пациенти, страдащи от проблема по света, а те не са никак малко“, проф. Александър Оскар.
След такава интервенция 100-процентното възвръщане на зрението все още е трудно постижимо, уточни той.
„В обозримо бъдеще обаче се очаква да се достигне до максимално възстановяване на зрителната функция“, допълни проф. Оскар.
Той изрази надежда този вид операция да могат да се прилагат и в България.
„Нашето намерение е да създадем връзка с Университетската клиника в Израел и да отидем там, така че да развием капацитета. В нашата клиника вече имаме необходимата апаратура за диагностика и ранно лечение на заболяванията на роговицата“, допълни проф. Александър Оскар.
„70 души чакат за една роговица. Ако дълги години се чака, може да се стигне до ослепяване. След това трансплантацията не е много успешна. Ако изборът е между това да изчакват дълги години или да имат изкуствена роговица, е по-добре изкуствената роговица“, поясни проф. Арие Маркович.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK