Напрежение във Велинград, след като в овцевъдна ферма агенцията по храните регистрира чума по животните. Животновъди от региона бранят стопанството с жива верига и не разрешават умъртвяване на животните.

Семейство Илиеви от 30 години се грижат за фермата си, в която има близо 1700 овце. Те отказват да приемат резултатите от пробите и не вярват, че по животните им има чума. 

„Не виждам смисъл да дойдат и да ми убият здрави животни. Не знам по какъв начин ще се разделя с тях. Децата ни буквално са израснали тук. Трябва и мен да ме убият. Първо започна проблемът с агнетата, не с майките. Имахме разстройство при агнетата. Искам това да го разбере цяла България – не съм имал умряла овца от стопанството. Исках да видя от какво са заразени малките. Тръгнахме от храненето с прясна люцерна - това е. Мислех, че са натровени, но това се стопира. Умряло животно нямаме“, каза Димитър Илиев, един от собствениците на фермата.

Повторни проби се очаква да бъдат взети днес във фермата във Велинград, където агенцията по храните констатира чума по овцете. До излизането на пробите, стадото остава под карантина. В случай, че и втората проба се потвърди - животновъдите ще бъдат обезщетени, за да могат да възстановят дейността си. Семейство Илиеви обаче не приемат такъв вариант.

„Плача, защото си хвърлих здравето. Толкова години съм бил покрай тях, заробих си децата и накрая да ги трепят. Ние се раздаваме с живота. С 300 лева не можем да купим бременни жени. Кой ще ни го признае? Има ли Господ на тази земя, да дойде и да види какво става тук с тези животни. Разоряват те, връщат те в първи клас“, каза през сълзи Георги Илиев.

Снимка: bTV

„Обещават ни да ни изплащат животните по 300 лева, едно 25-килограмово агне е 300 лева. Какво ще правя аз с тези пари, като не мога да си запазя стопанството? То се е изграждало 30 години, няма как да се възстанови. Никакви пари не могат да ми го платят. ЕС щял да наложи допълнителни санкции върху държавата, ако не дам да избият стадото, ако се окаже, че е чума“, добави Димитър Илиев.

Снимка: bTV

Димитър Илиев е категоричен, че не са били закупувани други животни и не е имало укриване на заболяването. По думите му, ако има чума по овцете му, тя идва от друго място:

„Най-вероятно по пасищата, където пасат животните, преди нас е имало други заразени животни. От самите пасища са докарали заболяването. То се знае, всяка седмица в града докарват, има съществуваща кланица. Съмненията са ми, че от там е тръгнало заразяването“, посочи животновъдът.

Братът на Димитър Стефан Илиев, който също има стопанство, заяви, че при него е имало 2-3 абортирали овце.

„Оттам тръгна целият проблем. Имахме уговорка в Стара Загора да изпратим проби от лекуващия лекар. На 50 метра от нас има овце на други фермери, но въпросът ми е, ако при тях не излезе пробата отрицателна, тогава какъв е отговорът. След като с пасли заедно, пили са вода, тогава трябва да мислим, че е нещо умишлено“, допусна той.

При животновъдите вчера пристигна земеделският министър Георги Тахов, който увери, че новите проби ще бъдат пратени в чужбина. Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK