На 10 ноември министърът на финансите Асен Василев представи проектобюджета за 2024 г. В него са заложени приходи от 77.6 млрд. лв. и разходи от 83,8 млрд. лв., или дефицит от 3%. Според Василев бюджетът е балансиран.

Темата коментираха в предаването „Тази сутрин“ икономистът Кузман Илиев и финансистът Левон Хампарцумян.

„Дефицитът е проблем, на нас и тази година не ни излизат сметките с 1 млрд. лв. от ДДС и 12 млрд. лв. дълг, тоест нямаме абсолютно никакво основание за оптимизъм. Не може да действаме по този безотговорен начин – да увеличаваме разходите с 10 млрд. лв. – за всички по много. За да се запълни тази огромна дупка, която продължава да расте, се правят безумни неща, като да се дебнем, за да се изпортим на НАП, да облагаме бакшишите. Това не изглежда сериозно на фона на това, което става в региона – има две войни до нас“, заяви Илиев.

Голям проблем според него е и огромният дефицит от 10 млрд. лв. в Националния осигурителен институт (НОИ), който плаща пенсиите. Той го определи като „бомба“.

„Бих казал, че бюджетът е щедър по отношение на всички, които са по-вокални и си поискаха нещо. Получиха по нещо, но го получиха като проект, защото тепърва предстои гласуване“, коментира Левон Хамапрцумян.

Според него бюджетната процедура в България има два компонента – чисто технологичния по подготовка на проектобюджета от Министерството на финансите с екселските таблици, и театрален компонент – разправиите по медиите и в парламента.

„Втората част е малко като по комунистическо време – писателите, обединени в някакви съюзи, гласуваха срещу писатели и книги, които никога не са чели. Технологичната фаза е изкуството на възможното – малко по-реалистично и малко по-свити тук и там неща“, допълни Хампарцумян.

Той уточни, че ако догодина не може да се изпълни бюджетът, има два варианта – да се намалят капиталовите разходи, което означава още разбити пътища, или нов заем.

Гледайте целия разговор във видеото!