Какво се крие зад резултатите на партиите на евроизборите? Екип на bTV събра най-драстичните резултати, необясними аномалии и рекорди на партиите по места.
В плевенското село Буковлък, където има предимно ромско население, избирателната активност е била 62%. Гласували са 643 души, като 636 от тях са действителни. Резултатът за ДПС е 99,3%, или 632 души. Там няма и нито една преференция.
В ромския квартал в Самоков резултатът за ДПС е 87,2%. Активността там също е висока – 66%. 10% са гласували за БСП.
Друг феномен е от гр. Любимец. Там ГЕРБ печели със 70%. Активността отново е висока - 55%. С преференциален вот са гласували 140 души. 100% от тях са за Емил Радев.
В секцията в Симитли активността е била 68%. 87,5% от избирателите са гласували за ГЕРБ. 56% от всички, които са упражнили правото на преференциален вот, са дали гласа си за Емил Радев, а 29% - за Лиляна Павлова.
В секцията в Криводол, Врачанско, за ГЕРБ са гласували 62% от избирателите. Преференциалният вот сочи 47% за Александър Йорданов, а 14% - за Ивелина Василева.
ВМРО печели вота в село Войводиново с 43% преднина пред останалите. Избирателната активност там е 30%. За ГЕРБ са гласували 24%, а за БСП – 12%.
В район „Триадица” в София първа политическа сила е „Демократична България” с 25% вот. Следват я БСП и ГЕРБ.
Говорителят на ЦИК Александър Андреев коментира тези резултати.
„Не бихме могли да говорим за контролиран вот при резултат 99% за една партия. Това е въпрос на преценка от страна на прокуратурата и МВР. След подробен анализ от страна на социологическите агенции и на анализаторите би могло да се направят по-конкретни изводи”, обясни Андреев.
По отношение на това дали има разпределение на преференциите между кандидатите, той е на мнение, че не може да се говори за подобно нещо, тъй като бюлетините се отчитат така, както са подадени от избирателите.
„Ако преди това е имало някаква договорка, това е нещо различно”, допълни говорителят на ЦИК.
„Имаше неотчетени преференции и затова направихме повторна проверка. Възможно е в определени случаи СИК да не е отчела правилно, но не може да се каже, че това е тенденция”, поясни още Александър Андреев.
Той допълни, че на тези избори не е имало големи нарушения.
„За първи път в българската история на европейски избори гласовете от чужбина имат някакво значение”, коментира от своя страна проф. Михаил Константинов, визирайки резултата на „Демократична България”.
Той поясни, че избирателната активност е 36%, а не 33%. Тя е по-ниска от европейската, но по думите му това е нормално.
„Патриотите имат най-евтин мандат. На тях им струва 70 000 гласа един мандат. Най-скъпият е при „Демократична България” – 118 000 за един мандат”, поясни проф. Константинов.