Проучване на "Тренд", направено по поръчка на вестник "24 часа", представя нагласите на българите спрямо основните институции, служебните министри и политическите формации.
Изследването е реализирано в периода между 4 и 11 февруари 2023 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1003 души на възраст над 18 години.
„Най-интересното от проучването ни, особено в контекста на изборите на 2 април, е това каква битка се очертава между политическите формации. Към момента се вижда битка на големите – паритет между двете големи формации ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната“-„Демократична България“, коментира пред bTV социологът Евелина Славкова от „Тренд“.
„През януари се повишава недоверието към служебния кабинет, но това са традиционни нагласи, защото това е месецът, в който хората са в една финансова депресия след празниците. През февруари започва стабилизиране, ще проследим какво се случва през март.
Хората започват да възприемат служебните кабинети не само като служебни в рамките на 60 дни както е по Конституция, а за много по-дълъг период и започват да изискват от тях неща, които не са в правомощията им“, обясни тя.
„Много трудно се променят нагласите на обществото по отношение на „положително“ и „отрицателно“ и трябва да има много сериозна динамика и събитие, което да промени това съотношение. При Кирил Петков има огромно повишаване на недоверието. През последните месеци то стига до 70%“, посочи социологът.
„Румен Радев е в една деликатна и сложна ситуация. Без да е в правомощията му, получава властта на служебните кабинети. Поради това има повишаване на отрицателното отношение към него. През февруари отново има повишаване на положителното отношение към президента. Това може да се дължи и на факта, че идват избори и се вижда краят на служебния кабинет. Когато държиш властта и управляваш, няма как това да не рефлектира върху личния ти рейтинг“, коментира Евелина Славкова.
Какво е отношението към служебните министри и още за изводите от проучването на „Тренд“ – чуйте във видеото.