„Ако гледаме стриктно обстоятелствата на място и правим достатъчно дълбок анализ на конфликта, ангажираността на държавите, ще разберем, че все пак говорим за регионална война“.

Това заяви в предаването „Тази сутрин“ по повод случващото се в Близкия изток Елена Поптодорова, бивш посланик в Съединените щати и вицепрезидент на Атлантическия клуб в България. Тя поиска да се разграничи от „катастрофичните прогнози за глобална война, които излизат от устата на български политици“. Според нея те обслужват вътрешнополитически цели.

Поптодорова заяви, че идните часове и дни ще предопределят дали ще се развие регионална война или ще остане тази размяна на удари, т.е. дали ще се запази настоящата география на конфликта, целяща окончателното разрушаване от Израел на „Хизбула“ и военни действия по отношение на „Хамас“ или ще обхване останалите „прокси поддръжници на Иран“ – Ирак, Сирия, хутите в Йемен. Добави, че конфликтът няма да има близък завършек докато Израел не постигне гаранция за собствената си сигурност.

В изстреляните ракети от Иран към Израел тя видя внимаване да бъдат удряни военни обекти, а не граждански. „Очевидно се надяват, че подобен ще бъде и отговорът на Израел“, смята тя. Добави, че Иран не трябва да си представя, че Израел може да бъде възпрян, като засега САЩ успява да забави отговора на Нетаняху, но размяна на удари ще има и вбъдеще.

Поптодорова заяви, че САЩ, които имат най-силния лост да въздействат върху Израел в момента, са в колеблива позиция - 4 седмици остават до президентските избори и ще търсят ефекта „и вълкът сит, и агнето цяло“ – да бъде подкрепян Израел, но същевременно това да не бъде за сметка на гласове.

Обобщи, че това, което се случва, за България значи много силни мерки за укрепване на националната и граничната сигурност.

До новата ескалация на конфликта в Близкия изток се стигна след убийството на лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала. На 27 септември Израел порази централния щаб на движението в Бейрут. Новината за смъртта на Насрала беше оповестена на 29 септември.

На 30 септември Израел обяви намеренията си да започне сухопътна операция срещу бази на групировката в Южен Ливан. Първите нападения бяха извършени в сутрешните часове на 1 октомври. Последва реакция от Иран. Часове по-късно Техеран изстреля близо 200 ракети срещу Израел, а Тел Авив заплаши с отговор.

Действията на отделните държави и групировки в района не успяват да прекъснат цикъла от атаки и последващи отмъщения на фона на призивите за деескалация и постигане на примирие.

Проследете всичко около последната ескалация на конфликта в Близкия изток в ефира на bTV и в нашия онлайн репортаж: