„Предстоящите празници като всяко пътуване в нашия живот е една от най-красивите страни на това, което можем да определим като смисъл, като мотивация, като цел. Смисълът всеки ден да бъдем на работа е да се редуват тези житейски периоди с красиви и незабравими мигове, които оставят скъпи спомени“.

Това коментира в „Тази сутрин“ д-р Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм.

„Ако летният туризъм у нас е 70% от целия туризъм, сега голямата задача пред министъра и пред нас е как да направим още 70% на други туристически продукти. В туризма е важно 2 и 2 да не прави 4, а винаги да има добавена стойност, винаги да има емоция, преживяване, което остава като най-стойностното нещо, което имаме“, посочи още тя.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Тази година пролетта върви добре и няма нищо общо с миналата пролет, когато си беше доста студено. Министърът влетя с летящ старт и обърна внимание и на културния туризъм, за да може нашата държава да стане целогодишен притегателен център за туристите, а не да се изсипват на някакви си празници“, отбеляза климатологът проф. Георги Рачев, който е и зам.-председател на Българската асоциация на туристическите агенции.

„Зимният сезон беше добър, лошото е, че трудно достигаме 2019 г. и на балканския пазар сме на последно място. Държавата трябва да припознае сектора, който носи страшно много пари – освен преживяването и всичко останало. Той отваря и страшно много работни места“, посочи още той.

„1/3 от туристите за празниците ще пътуват към морето. Имахме ранно лято още в началото на април и голяма част от комплексите отвориха. Има вече една много висока степен на заетост за предстоящите празници – на определени места до 100%“, обясни д-р Карастоянова.

„Още 1/3 ще предпочетат вътрешността на страната - балнео и СПА комплексите. Когато времето навън е все още динамично, използваме атракциите и минералните ресурси. Останалата 1/3 пътуват при роднини, близки и приятели“, посочи още тя.

Според Полина Карастоянова фокусът на държавата трябва да бъде върху всичките 365 дни в годината и какво във всеки от тези дни може да се предложи на нашите гости – български или чуждестранни.

Гърция, Турция, Египет, Тунис, Мароко, Италия и Испания също са много предпочитани дестинации.

Относно кризата с визите за чуждестранни работници у нас, проф. Георги Рачев коментира: "Изведнъж се оказа, че може няколко министерства да обединят усилията си и визите да стават по-лесно и по-бързо за тези работници. Защо да не могат да се правят електронно и да стават бързо?"

"Министър-председателят на Гърция отиде на Лесбос и посрещна 93-ма турски туристи, които пристигнаха за почивка. Ето я държавата", посочи още той.

"До този момент, когато говорим за държавна политика в туризма, ние можем да посочим достатъчно примери за дефицити в това отношение. Оценяваме усилията на служебния министър - да бъде проактивен, да действа със замах и да търси решение за за визовия режим на работници от трети страни", допълни Полина Карастоянова.

"След 9-10 месеца ледников период в Министерството на туризма виждаме промяна, която е положителна. В много малка степен обаче ще бъде решен проблемът с работниците", отбеляза още тя.

Поморие традиционно се пълни с туристи за Гергьовден, а дългата поредица от почивни дни тази година дава шанса празниците да се слеят с началото на летния сезон.

Таня Йовова, която отговаря за резервациите в хотел, коментира, че в него вече има туристи. Очакват се гости както от България, така и от Румъния.

„Тази година заради полетите на летище Бургас се очакват туристи и от Англия и Полша, които да пристигнат без специален пакет за Великден“, обясни тя пред Лора Стаматис.

Според нея по това врене туристите търсят СПА услугите, които се предлагат на морето, но и с надеждата, че времето ще бъде достатъчно хубаво.

„Поморие ще се напълни, и то не само заради великденските празници, а защото на 6 май е празникът на града. Очакваме много международни гости. Ще има програма, в която е включен и нашият традиционен гергьовденски панаир“, обясни Христина Славова от Туристическата камара.

„Нашите туристи и гости ще бъдат не само от България, но и от Гърция, Румъния, Англия, Полша. Очакват се много весели и светли празници в Поморие“, посочи още тя.

Според Христина Славова се очаква ръст на всички пазари, очертава се хубав и успешен сезон. По-думите ѝ възстановяването на туристическият сектор след COVID-19 се случва бързо.

"Може би ще има едно кратко затваряне след великденските празници поради липса на персонал, съответно има едни дупки от туристи", коментира Деляна Цонева, хотелиер.

Масово туристи се очакват от 1 юни, когато и плажовете трябва да са готови за летния сезон.