Границата ни не може да бъде охранявана 100% по ред причини, ето защо борба трябва да е насочена към каналджийството. Около това мнение се обединиха бившият зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев и арабистът Мажд Алгафари в "Тази сутрин".

„Мигрантски натиск по границата ще има и през идните години, т.е. няма как да изчезне. Първо защото има мигрантски натиск по геополитически причини от Сирия и Афганистан. Второ, защото няма как да запечатаме границата, тъй като половината от нея продължава да не е оборудвана със сигнално-охранителна система. Липсват достатъчно служители. Трябва да се командироват служители от вътрешността на страната, кое е проблем, защото ще се оголи полицията“, обясни Филип Генев.

Той беше категоричен, че трябва да се търси европейска подкрепа, въпреки че на този етап е трудно България да я получи.

„Ако човек се препитава със стотици хиляди на месец, това би било едно добро препитание. Бих се радвал, ако всеки един българин разполага с така сума за препитаване“, коментира Мажд Алгафари думите на служебния вътрешен министър, според когото „трафикът се превръща в препитание за криминалния контингент в страната“.

Арабистът все пак вижда малък напредък, когато гледа назад във времето – тогава трафикът бил ужасен.

„Сега има някакъв напредък, но това не бива да ни радва, тъй като той не е достатъчен. Ние не можем на 100% да охраняваме границата. Не можем на 100% да залавяме мигрантите – това е абсурдно. Борбата трябва да е насочена към каналджийството“, смята още той.

„Каналите като цяло са международни, но ние тук си имаме местни логистични групи, които подпомагат този процес. Не става дума за някаква йерархична структура – някой да нарежда на друг. Ако бъде заловен каналджия по трасето, той бързо бива заместен от друг“, поясни Филип Гунев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement