В България честотата на донорството все още под средната за Европа, обясни доц. Васил Михайлов в предаването „Тази сутрин” по bTV.

Трябва да се засилят регулаторните функции на Агенцията по трансплантации и тя да може да осъществява контрол на всички пациенти с мозъчна смърт и да се търсят активно донори, посочи и доц. Ивелин Такоров.

Доц. Ивелин Такоров и доц. Васил Михайлов са част от екипа по трансплантология към ВМА. Повече от 10 години след първата чернодробна трансплантация в клиниката, те успяха да докажат, че подобен тип операции не са в сферата на научната фантастика.

Участието на лекарите трансплантолози Васил Михайлов и Ивелин Такоров е част от „Седмица на Духа“. След успеха на първото издание на поредицата през декември 2015, тя се превърна в традиция в дните около най-светлите български празници, какъвто е и 1 ноември - Денят на будителите. В рубриката екипът на „Тази сутрин“ насочва светлините на прожекторите към хората с кауза и послание и непреходните житейски въпроси.

Темата с трансплантации стана болезнено актуална след няколко смъртни случая на хора – които починаха, чакайки белодробна трансплантация. Сега се говори за екипи, които ще се обучават не само в операцията, но и в поддържането на живото на пациента.

В последните години всички донори са от центровете във Велико Търново, Варна и Бургас.

„Влизането в Евро Трансплант няма да реши проблема с донорството. Тази организация е създадена за да могат да си колаборират трансплантационните центрове и ако няма подходящ реципиент в дадената страна, този орган да не се похабява, а да може да бъде трансплантиран на друго място. На всякъде броят на чакащите е много по-голям от броя на донорите. Един донор може да спаси повече от един човешки живот”, заяви още доц. Васил Михайлов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement