Касетъчните ракети, които САЩ възнамеряват да предоставят на Украйна, могат да обърнат хода на войната, каза в "Тази сутрин" експертът по боеприпаси Найден Илиев.

„Касетъчните бомби са създадени по времето на Втората световна война. Грубо казано това е авиационна бомба – ракета, която съдържа в себе си определено количество суббоеприпаси, т.е. въпросните касетъчни елементи. След като корпусът на тази бомба се разтвори на определена височина, касетките се разпиляват върху определена площ, падайки свободно“, поясни той.

Найден Илиев показа касетъчен елемент от руските бойни части за системите „Смерч“ и „Ураган“. В една ракета с калибър 220 милиметра от системата „Ураган“ има 72 такива елемента, а при „Смерч“ те са над 80, поясни още той.

„За съжаление, невинаги, когато паднат на земята, тези елементи се взривяват. Отказът на подобни боеприпаси да се взривят е между 15% и 40% - това се дължи на няколко фактора. Съща така много от тези елементи са леки и ако паднат върху мека почва или във вода, те не се взривяват“, поясни той.

Найден Илиев е категоричен, че тези касетъчни елементи са опасни, защото при най-малкото пипане или бутане, те все пак могат да се взривят. Или иначе казано – превръщат се в бомби със закъснител. Той показа и как изглежда противопехотната мина.

Снимка: bTV

„Американците боядисват тези касетъчни елементи в жълто, оранжево или червено. Целта е да се виждат по-лесно, ако са паднали на земята и не са се взривили. Така се откриват и унищожават впоследствие, за да не се създава опасност за мирното население“, каза още експертът по боеприпаси.

Той обаче подчерта, че тези боеприпаси се използват в момента както от Русия, така и от Украйна, защото са много ефективни при воденето на война.

„При атаката срещу гарата в Крематорск пред 2022 г. бяха използвани бомби с касетъчна част. Използвани бяха и при бомбардировките в Мариупол, Харков и Николаев“, посочи той.