„В момента всички индикации са за много чиста вода. Качеството на морето е такова, каквото е качеството на времето – прекрасно е на Черноморието“. Това каза в министърът на околната среда и водите Юлиян Попов в предаването „Тази сутрин“. 

По думите му е направена проверка на водата в Китен, след като хора се опасяваха от замърсяване там, и резултатите показват, че няма такова.

Според Попов въпросът с дюните е недобре регулиран. 

„Проблемът на дюните е, че те се местят. Която дюна се премести, тя може да се озове на земя, която е земеделска, реституирана и този въпрос трябва да се уреди не само законово, но публично и финансово. Когато собственик на земеделска земя се окаже собственик на дюна, трябва да имаме ангажимент да го компенсираме“, коментира министърът на околната среда и водите.

Той коментира и предупреждения на Зеленски за поставени експлозиви в АЕЦ „Запорожие“.

„От началото на войната всички наши системи за наблюдение и оценка са активизирани в по-висока степен и са разширени. Всичко, свързано с околна среда, води, въздух, радиация и т.н. се наблюдава с много по-високо внимание и честота. В момента няма основания за притеснения за българското Черноморие и земя. По отношение на „Нова Каховка“ всички модели, които наблюдаваме са успокояващи. Реагираме бързо и адекватно, работим с модели за вероятни предстоящи движения, правим сателитни наблюдения“, обясни Юлиян Попов. 

Екоминистърът коментира още съдбата на въглищните централи в България.

„При тези цени на електроенергията сега и очакваните в бъдеще те не са конкурентоспособни на пазара. Ние правим всичко възможно да осигурим енергийната сигурност по различни начини, но не може една централа, която не издържа на пазара да бъде поддържана непрекъснато. Важно е много бързо да се придвижи модернизацията на тези инсталации в посоки различни от въглищата. Те могат да минат на отпадъци, биомаса, биогаз и т.н.“, каза Попов. 

По думите му няма как българските въглищни централи да издържат до 2038 г.