„Екип на Министерството на околната среда е в регионалната инспекция във Варна, за да проверим каква е ситуацията не само по казуса с Баба Алино, а и с всички останали процедури във връзка с множество сигнали, подадени към нас“, каза в „Тази сутрин“ Росица Карамфилова, министър на околната среда и водите.

„Това не е само един екологичен казус. Това е абсолютен етикет за незаконосъобразност в една държава“, каза тя.

Предвижданията в общия устройствен план не е разрешение за строеж и това не дава право на никого да сече или да движи напред процедурите, уточни екоминистърът.

„В конкретния случай не е установено строителство в границите на природен парк „Златни пясъци“. Проектът на ПУП-а е минал процедурата през Регионалната инспекция във Варна и те са се изказали, че няма нужда от задълбочена процедура. Считам, че това решение е незаконосъобразно, тъй като този ПУП е недопустим“, заяви Карамфилова.

„Впечатлена и огорчена е от това, което виждам. Получавам съобщения от много граждани. Едно от тях е за опасения за незаконна дига в корито на река Санданска Бистрица, приток на Струма в района на Сандански. Изпратих екип да провери ситуацията. Той установи, че всички действия там са абсолютно незаконни. Има и сериозно изгребване на коритото на реката“, обясни екоминистърът.

В близост има ВЕЦ, сгради. Предстои проверка. По думите на Карамфилова там има "палитра от нарушения".

Наводненията в страната

МОСВ има планове за управление риска от наводнения, както и план за управлението на речните басейни. По думите на Карамфилова тези планове не се спазват.

„Има висока запълваемост на язовирите. Питейно-битовите над 92%. Язовир „Александър Стамболийски“ се изпуска плавно. Очаквам доклад и за язовир „Тича“ – запълнен е на 99,5%. Също той се изпуска плавно“, каза екоминистърът.

Тя се обърна към операторите на ВиК съоръженията да следят внимателно прогнозата за времето.

Със 100% запълваемост са язовирите „Йовковци“, „Камчия“, „Асеновец“ и „Пчелина“.

„Да изчистим България заедно“

МОСВ е дългогодишен партньор на инициативата на bTV „Да изчистим България заедно“.

„И тази година сме партньор, екипите са на място като доброволци. Осигуряваме чували. Най-важното е, че отваряме депата, за да може целият събран отпадък да бъде освободен от такса за депониране“, каза екоминистърът.

„Нека всички ние да знаем, че зависи от нас, от общите ни действия като граждани и институции. Трябва всички да пазим това, което ни е дадено“, призова Росица Карамфилова.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google