Екип на bTV заедно с полицейски служители показват отвътре какво представлява едно нощно дежурство на АМ „Тракия“. Oсвен за нарушения на пътя, екипите следят и за нелегален трафик на мигранти. За целта пътните полицаи в Сливен използва нов тип сигнализация. 

Пътна полиция – Сливен използва нов тип сигнализация
Снимка: bTV

Малко след 19 ч. полицейски патрул тръгва от 278-и километър на АМ „Тракия“ в посока София. Автомобилът е без сигнализация, следваме го на дистанция. В първите 20 км движение няма, а магистралата е почти празна. Малко по-късно патрулът пуска светлинна сигнализация и специален надпис, който посочва на шофьора да се отклони и да последва полицаите. 

„Към всички сме еднакво внимателни, тъй като не знаем кой къде отива, за къде пътува, кой превозва и с каква цел е тръгнал на пътя“, казва Галин Господинов от „Пътна полиция“ в Сливен.

bTV провери какво представлява едно нощно дежурство на Пътна полиция
Снимка: bTV

Заради засиления мигрантски натиск полицаите проверяват предимно товарни автомобили. Последният случай е от уикенда, когато на магистралата е задържана поредната група, превозвана в бус от каналджиите. 

„В събота на 265-и километър заловихме 69 души и двамата, които ги превозваха. Много бяха хората, в малко помещение. Имаше откарани в болница“, разказва полицаят.

Шофьорите също отчитат засиления контрол на пътя. Някои се оказват проверени по два пъти дневно. Други са изненадани от новия тип сигнализация и контрол на пътя. 

Пътна полиция – Сливен използва нов тип сигнализация
Снимка: bTV

След два часа и над 100 км по магистралата нарушения няма. Няма и санкционирани, но дежурството на полицаите едва започва. 

„Вие тръгвате, ние оставаме. 12 часа ще патрулираме на АМ „Тракия“. Да се надяваме, че ще бъде спокойно“, казва Галин Господинов. 

Предвид големия мигрантски натиск полицейският контрол се засилва. Дежурствата на АМ „Тракия“ и на останалите пътни участъци са 24-часови. Полицаите установяват много случаи на нелегален превоз на мигранти. 

„Линейният контрол е една от тези мерки. Откакто започна изпълнението на мярката има голям брой нарушения, тъй като служителите се движат в трафика постоянно. Рисковите изпреварвания на забранени участъци, в дясната страна на магистралата и през аварийната лента са нарушения, които са с най-голям риск за движението“, казва гл. инспектор Илиян Николов, директор на „Пътна полиция“ – Сливен. 

Със специалния надпис шофьорите по-лесно виждат полицейската кола, която им показва мясотото, на което да спрат.

„Идеята бе на директора на областната дирекция. Към настоящия момент се приема добре, иновативен е. В Европа се ползва. Помага на служителите и е с цел безопасност както на хората, които учатсват в движението, така и на нашите служители. За да спреш един автомобил на АМ „Тракия“, където е скоростта е висока, е много опасно за всички. По този начин ги извеждаме от трафика на безопасно място, където извършваме проверка“, обяснява гл. инспектор Николов. 

През следващите дни „Пътна полиция“ – Сливен ще следи и за водачи, шофирали след употреба на наркотици