Отец Евгений от Сливен е баща на девет деца. По-малките не са имунизирани, тъй като не вярва в безопасността на ваксините. „Случаите са толкова много, че не мога да си играя с моето дете на руска рулетка”, казва още той.

Заради отказ да приемат синът му в детска градина, отец Евгений води дело за дискриминация срещу РЗИ-Сливен. Детето е на шест години и не го приемат в задължителната предучилищна група.

Изследване показва, че в богатите държави доверието във ваксините е разколебано. 59% от западноевропейците вярват, че ваксините са безопасни. На същото мнение са над 90% от анкетираните в Южна Азия и Източна Африка.

Снимка: btvnovinite.bg

„Ваксините създават среда, в която болестта не присъства. Хората са в безопасност и си мислят, че не е нужно да се ваксинират. Появява се подвеждаща информация, понякога лъжи. Създават си свои собствени теория и се превръщат в „Гугъл изследователи”, коментира Витянис Андрюкайтис, еврокомисар по здравеопазване и безопасност на храните.

Социалните мрежи изразяват готовност да осигуряват достъп до научно-доказана информация, например с изскачащи съобщения.

Снимка: btvnovinite.bg

„Това, което знаем от „Фейсбук" и други социални мрежи е, че разработват алгориъм, при който да се идентифицират антиваксинални послания и чрез вътрешна регулация, те да не излизат нагоре в търсенето”, посочи д-р Сидхарта Санкар Дата, Световна здравна организация.

Изчисленията показват, че милион и половина смъртни случаи може да бъдат предотвратени с ваксини.