От тази седмица влизат в сила нови мерки и ограничения, които целят да спрат разпространението на COVID-19.

Затварят се всички кина, галерии и музеи и се преустановява провеждането на концерти, но като изключение са посочени театрите, които могат да продължат да работят, стига публиката да не надвишава 30% от капацитета.

Когато през март за пръв път бяха обявени строги противоепидемични мерки, театрите също бяха принудени да затворят врати. Много хора виждат в сегашното решение на правителството да не затвори театъра някакъв нечестно предимство пред други форми на изкуство.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Театрите са заслужили това отношение с усилията, които са положили, за да предпазят зрителите", коментира в "Тази сутрин" директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов.

Снимка: БГНЕС

„Театрите са едно от най-защитените пространства“, посочи той.

Публиката влиза и излиза от различни входове, задължително се дезинфекцират на входа и се сяда през място и през ред, така че разстоянието между хората е повече от метър и половина.

По-трудно е предпазването на актьорите, но според Калин Сърменов за това трябва да мислят директорите на съответните театри.

„Спасението на давещия се е в ръцете на давещия се“, каза той и обясни, че театрите са имали няколко месеца на разположение, за да помислят как да създадат възможно по-безопасна среда за актьорите.

Цялото интервю с Калин Сърменов може да гледате във видеото от "Тази сутрин" на сайта LadyZone.bg: