Зелената карта на най-мащабната доброволческа инициатива у нас – „Да изчистим България заедно“, ще се превърне в пръв помощник и виртуален пътеводител на всички пазители на околната среда и посланици на добрия пример. За първи път платформата, разработена от ЕСРИ България, предлага нови функции, които ще улеснят организаторите на акции в деня на голямото чистене на 14 септември и ще им помогне с откриването на нови доброволци и обединяването им в отбор от съмишленици.

Първата акция на bTV от кампанията е през 2011 г. – само за София, а първата национална кампания е през 2012 г., уточни в предаването „Тази сутрин” Мария Лазарова, мениджър на проекта.

„Когато започнахме, никой не вярваше, че за един ден могат да се постигнат големи успехи и трайна промяна. 90 000 тона е общото количество събрани отпадъци. 2/3 са събрани през първите три години от кампанията”, уточни Лазарова.

Дигиталната карта вече е активна на сайта на кампанията, като всеки, който желае да се включи в инициативата, има възможността да маркира място, на което ще организира акция по почистване или облагородяване. При създаване на акция за конкретна точка в страната, картата автоматично геолокализира съответното място. Всяка маркирана точка на картата притежава и индивидуален линк, който ще може да се споделя в онлайн пространството и социалните мрежи с цел по-мащабна и прецизна информираност. Новост при създаването на акция е и ясното и точно определяне на дейностите, които ще се извършват в зависимост от избраната от организатора локация – почистване, възстановяване на амортизирани пейки или табели, боядисване на огради и съоръжения и т.н. По този начин, детайлна информация ще достига много по-лесно до общността в съответния регион и това ще спомогне за по-бързото и лесно събиране на необходимия брой доброволци и участници в конкретната акция.

Рекордните резултати и увеличаващата се активност, които „Да изчистим България заедно“ отбелязва с всяка следваща година, стоят в основата на разширения обхват на инициативата през 2019. Под мотото „Да дадем добър пример“ деветото издание на кампанията, съвместно със Zero Waste Sofia, за първи път ще акцентира и на чешмите на България – онези животворни извори, носители на вековни традиции и легенди, които и до днес са неизменна част от живота на българите. На територията на страната има хиляди чешми, които имат нужда от почистване или облагородяване, а от днес доброволците в голямото чистене ще могат да ги маркират на картата, за да възвърнат с общи усилия приветливия им външен вид.

Освен да бъдат маркирани нови акции за почистване, залесяване или облагородяване, платформата разполага и с допълнителна функция - за присъединяване на доброволците към вече създадени акции на територията на страната. По този начин всеки, който желае да даде добър пример на 14 септември, но няма информация за местата, на които ще се провеждат доброволчески инициативи, ще може да се информира своевременно и да избере удобна за него локация и дейност, в която да се включи.

  • Консервени кутии, бирени бутилки и туби извадиха доброволци от Каракашевото езеро
  • „Да изчистим България заедно”: Над 400 хил. души изчистиха 3300 тона боклук (ОБЗОР)
  • Гуми, цял мотопед и детски играчки – само част от находките на „Да изчистим България заедно”
  • „Да изчистим България заедно”: Доброволци чистят на 3300 места в страната (ОБЗОР КЪМ 15:30)
  • Бригадата на Караджов разчиства незаконно сметище край Ботевград
  • Хиляди доброволци се включват в „Да изчистим България заедно” (ОБЗОР КЪМ 12)
  • Залесяват хълм „Света гора” във Велико Търново
  • Защо „Да изчистим България заедно”?
  • Нено Димов за „Да изчистим България заедно”: Култивира култура, замърсяваме по-малко
  • Нелегално сметище на метри от благоевградско училище