Дете от Румъния се удави в Черно море край "Елените". По данни на полицията причината за инцидента е, че детето е влязло с надуваем дюшек и морето го е завлякло навътре.

Майката, която е била с по-малко дете, не е успяла да реагира, тъй като са били на неохраняем плаж.

Докато потърси и намери помощ, детето вече се е било удавило.

19 са вече случаите на удавени в морето това лято. От Червения кръст отчитат по-малко жертви в сравнение с минали години, но въпреки това броят им остава притеснителен.

Спасителите са категорични, че надуваемите предмети трябва да се ползват от деца само на басейн, при леки вълни в морето близо до брега и никога без надзор на възрастен.

„Надуваемите дюшеци са изключително опасни за малки деца. Центърът на тежестта на детето е много висока и при най-малкото накланяне на тялото детето се обръща и ако не умее да плува, ще се удави. Това се случва за части от секундата, то ще остане под водата“, обясни пред bTV Веселин Илиев, старши-спасител в Бургас.

Той посочи, че плавателните дъски, които имат дръжки за хващане, са много по-стабилни от дюшеците.

Спасителят даде три указания какво да направим, ако сме в опасна ситуация с дюшек.

„Трябва да опитаме да се задържим в центъра на дюшека, без да правим никакви излишни движения, за да не се обърнем. Да извикаме силно за помощ възрастни хора около нас, без да се срамуваме. Да се опитаме да се придвижим към брега с движение на краката и ръцете“, посочи Веселин Илиев.

Спасителната риза е друг подходящ вариант за обезопасяване на деца до 12 години.

„С нея главата на детето остава над водата, за да може да диша, да вика и да маха за помощ“, обясни спасителят Петър Русев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement