Какво са писали вестниците на 24 май преди 100 години и как е отбелязван тогава празникът на светите братя Кирил и Методий?
В най-старите издания на вестниците за 24 май отделени по една или две кратки статии. Всички колони на печата са с актуалните политически и социални събития, показва проверката ни в архива на Националната библиотека.
За отразяването на празника в печата преди столетие разказва Антонио Станоев, колекционер на стари печатни издания и автор на книгата „Преглед на печата. 100 интригуващи статии от старите вестници 1884-1943г.“
„Има общо 5 вестника, които са посветени на Кирил и Методий. Всъщност с това се изчерпват вестниците, които са паметни листове. Иначе във всекидневния печат са били едни кратки репортажи, ако могат така да се нарекат“, казва Станоев.
За първи път 24 май се празнува през 1850 г. в Пловдив по инициатива на Найден Геров и е отразен в кратки съобщения.
„Той не е бил официален празник. Чествали са го учениците и учителите и някъде до 80-90-те години на миналия век е бил нещо като сегашния Ден на народните будители“, уточнява колекционерът.
Една от любопитните статии в специалното издание за Кирил и Методий от 1937 г. е за датата, на която празнуваме създаването на буквите. „11-и, а не 24-ти май“ – това е една от водещите статии на председателя на Съюза на българските писатели Стилиян Чилингиров.
„Основното, което той отбелязва, е, че ние не честваме астрономически, както той ги нарича явления, а празника на светите братя. Защото 1916 г. календарът се сменя и 11 май става 24 май. Църквата и до ден днешен почита светите братя на 11-и май“, припомня Станоев.
Какво още съдържат страниците на вестниците преди 100 г. – гледайте във видеото!