Българската православна църква почита паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука – глаголицата.

С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на двамата братя. Те превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги, полагайки основите на старобългарския литературен език. В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През 1857 година денят на светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за свети Иван Рилски. От страниците на Цариградски вестник от 26 април 1858 година будните ескизаарски граждани научават, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват вместо "Три светии" "Св. Св. Кирил и Методий" като училищен празник.

От 1863 година 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители

В цялата страна ще се проведат множество културни събития.

Община Стара Загора ще отбележи празника с концерт-спектакъл „Пъстрото лице на България“. Той е посветен на учителите ветерани.

„В него ще вземат участие едни от най-добрите формации в града. Ще минем през няколко фолклорни области. Ще бъде прекрасно изживяване за всички“, обясни Даниел Дюлгерова, ръководител на хор „Жарава“.