Българската православна църква почита паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука – глаголицата.
С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на двамата братя. Те превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги, полагайки основите на старобългарския литературен език. В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.
През 1857 година денят на светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за свети Иван Рилски. От страниците на Цариградски вестник от 26 април 1858 година будните ескизаарски граждани научават, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват вместо "Три светии" "Св. Св. Кирил и Методий" като училищен празник.
От 1863 година 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители
В цялата страна ще се проведат множество културни събития.
Община Стара Загора ще отбележи празника с концерт-спектакъл „Пъстрото лице на България“. Той е посветен на учителите ветерани.
„В него ще вземат участие едни от най-добрите формации в града. Ще минем през няколко фолклорни области. Ще бъде прекрасно изживяване за всички“, обясни Даниел Дюлгерова, ръководител на хор „Жарава“.