Глобалното затопляне и последствията, които всички ние усещаме включват дълги периоди на засушаване, внезапни навондния и катаклизми. Припомняме и водното бедствие, което преживя Южна Испания от началото на ноември досега.
Отразява ли се това обаче на заболяванията и на разпространението на инфекциите?
„Глобалното затопляне променя разпространението на комари и кърлежи, които са методът, по който тропическите инфекции се разпространяват. От около 15/20 г. ние наблюдаваме т.нар. азиатски тигров комар, който навлезе в Европа и се разпространява все по на север, а вече е достигнал югоизточните части на Европа – включително България и Гърция, за съжаление“, обясни д-р Петър Марков, епидемиолог, преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина.
На картата от Европейския център за контрол на болестите се вижда разпространението на азиатския тигров комар в Европа.
Жълтият цвят обозначава районите, където насекомото е установено като присъстващо, а в червено – за трайно установено. България е почти цялата червена.
„Болестите, които представляват потенциален риск за България, които комарът пренася, са денга, зика, т.нар. чикунгуня и западнонилската треска, която ние вече имаме всяка година в малки размери“, обясни д-р Марков.
По думите му към момента случаите на денга у нас са все още малко, но темпът на нарастване на заразата е много бърз.
„Ако той се запази след години ние ще имаме хиляди случаи в Европа. Денга е треска, която протича с висока температура, главоболие, гадене, повръщане. Много от случаите са безсимптомни, но около 5% от тях изискват хоспитализация“, обясни още д-р Марков.
Повече информация за това какво е денга, как протича и как можем да се предпазим - четете тук.
Има различни методи за намаляване на популацията на комарите по света, съответно и за намаляване на разпространението на болестите.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK